Muzeum Starożytności w Sharm el Sheikh ma zostać otwarte w połowie 2015 roku. Znajdą się w nim między innymi eksponaty, które wystawiane są teraz w Narodowym Muzeum w Kairze oraz mnóstwo takich, które dotychczas schowane były w magazynach i skarbcach muzealnych i dotychczas nie pokazywane. Jak zapowiada egipskie Ministerstwo Starożytności – w Sharm el Sheikh będzie można zobaczyć ponad 7 000 starożytnych eksponatów.

Pierwsza faza inwestycji została już zakończona – gotowy jest gmach, w którym znajdą się 24 sale wystawowe, sala konferencyjna, biblioteka, pomieszczenia administracyjne oraz kilkadziesiąt sklepików z pamiątkami, przewodnikami po Egipcie i książkami w różnych językach. W rozległym ogrodzie powstaną restauracje i kafeterie na świeżym powietrzu oraz punkt informacji turystycznej. Pośród roślinności mają również stanąć eksponaty, które mogą być prezentowane na zewnątrz, jak kamienne rzeźby i płaskorzeźby.

Projekt muzeum powstał już w 2006 roku, a prace związane z przygotowaniem eksponatów trwają już kilka dobrych lat.

Egipski Minister Starożytności Mamdouh el-Damaty zapowiada otwarcie muzeum w Sharm el Sheikh na czerwiec 2015 roku.

Dla egipskiego kurortu nad Morzem Czerwonym, który powstał na pustyni przez ostatnie 25 lat, będzie to pierwsze miejsce, gdzie turyści będą mogli zobaczyć skarby Starożytnego Egiptu. Równocześnie starożytne eksponaty będą dużo bardziej dostępne do obejrzenia dla wczasowiczów, którzy nie będą zainteresowani podróżą do odległego o ponad 500 kilometrów Kairu.

Wizytacja na budowie: