Funt egipski waluta Egipt Sharm el Sheikh ceny | Przewodnik Egipt Sharm el Sheikh E-SHARM.PL

Waluta i ceny

Waluta w Egipcie to Funt Egipski (LE lub EGP)
Większość operacji finansowych odbywa się w walucie lokalnej lub dolarach, stąd najlepiej mieć przy sobie dolary.

Kursy walut zwykle wahają się w skali miesiąca nieznacznie. Aktualne kursy walut można sprawdzić za pomocą poniższego kalkulatora.

Pieniądze wymieniać można w hotelowych recepcjach, kantorach i bankach. We wszystkich miejscach turystycznych płacić można funtami egipskimi, dolarami,  euro czy funtami brytyjskimi. W przypadku używania obcych walut, trzeba jednak uważać na wydawaną resztę, ponieważ sprzedawcy i sklepikarze preferują wyliczać własny kurs wymiany.
W Sharm el Sheikh oraz innych miasteczkach można też korzystać z bankomatów, które wypłacają funty egipskie lub wymieniają walutę.
W Egipcie przy zakupach obowiązuje zasada targowania się. Kiedy sprzedawca zaprasza do sklepu, zwykle najpierw stara się, by klient wybrał odpowiadający mu towar, a dopiero później następuje rozmowa dotycząca ceny zakupu. Kiedy handlowiec dyktuje swoją cenę oznacza to, że należy podjąć negocjację, zwykle wcześniej czy później udaje się utargować około 40 % początkowej ceny w dół, ale można również więcej – wszystko zależy od tego jak bardzo potencjalnemu nabywcy zależy na danym towarze i w jaki sposób przeprowadza negocjacje co do ceny. Pomaga życzliwy uśmiech i wzajemne zrozumienie.
W przypadku kupowania pamiątek obowiązuje cena jaką turysta jest skłonny zapłacić i nie ma tu żadnego cennika, chociaż przede wszystkim, należy pamiętać o zdrowym rozsądku.
Jeśli chodzi o zakup towarów codziennego użytku, to w przybliżeniu (np. w zależności od lokalizacji sklepu) ceny kształtują się w sposób następujący :

  • woda mineralna niegazowana (1,5l.): 2-5 LE
  • sok w kartonie (1 l.): 10-15 LE
  • cola (1 l.): 10 LE
  • puszka tuńczyka: 6 LE
  • papierosy: 10-15 LE
  • truskawki (1 kg): 15 LE
  • sok ze świeżych owoców (w cofee shopie): 10-15 LE
  • piwo (w sklepie): 10-15 LE
© 2011 E-SHARM.PL Agencja Rozwoju Turystyki
Przeczytaj inne:
Miasto

„Uśmiechnij się, jesteś w Sharm El Sheikh!!!”  – mówią do turystów Egipcjanie na ulicach tego miasta. Sharm el Sheikh pulsuje...

Zamknij