Ramadan Egipt

Ramadan Egipt

Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza islamskiego. W islamie to miesiąc święty, wtedy bowiem rozpoczęło się objawienie Koranu – świętej księgi islamu.

Co to jest Ramadan?

Ramadan to 30-dniowy czas postu, który ma skłaniać do modlitwy, oczyszczenia duszy i ciała, bliższego kontaktu z wiarą, jest czasem pokuty i powstrzymywania od przyjemności doczesnego życia. Ramadan nie jest tylko postem, to czas pokuty w zamian za odpuszczenie grzechów, a także trening ciała i ducha w celu wzmocnienia wewnętrznej dyscypliny oraz siły moralnej. Muzułmanie, którzy stanowią w Egipcie około 90% ludności żyją w tym miesiącu inaczej niż zwykle. Nie mogą wtedy pomiędzy wschodem a zachodem słońca spożywać żadnych pokarmów, pić napojów, palić tytoniu oraz uprawiać seksu. Zabronione jest nawet zwilżanie gardła rozpyloną cieczą czy zanurzanie całej głowy w wodzie. Dotyczy to wszystkich powyżej 10 roku życia, za wyjątkiem kobiet w ciąży, karmiących matek, osób starszych, oraz podróżujących dłużej niż trzy dni.

W czasie Ramadanu częściej niż zwykle możemy zobaczyć Egipcjan modlących się zarówno w meczetach, ale także w miejscach pracy, na ulicach, w biurach, sklepach czy restauracjach. W religii muzułmańskiej należy modlić się 5 razy dziennie.  „Salat” – modlitwa odmawiana jest o świcie, w południe, późnym popołudniem, o zachodzie słońca oraz po zmroku.

Co to jest IFTAR RAMADAN

Iftar – śniadanie po zachodzie słońca

Zwykle już przed zachodem słońca „iftar”  – śniadanie  czeka przygotowane. Po modlitwie po zachodzie słońca egipscy muzułmanie zasiadają do wspólnej biesiady, spotykają się z rodziną, przyjaciółmi i wspólnie spędzają czas. W wielu miejscach można zobaczyć długie stoły, gdzie wszyscy wspólnie spożywają posiłek. W krajach arabskich normalne jest też spożywanie posiłku bez stołów.  W jakimkolwiek miejscu nie spotkamy Egipcjan spożywających swój Iftar – zostaniemy przywitani słowami „Ramadan Karim” (tłum: błogosławiony ramadan)  i zaproszeni do biesiady.

Ramadan – czas dobroczynności

Jedną z najważniejszych zasad Ramadanu jest obowiązek jałmużny. Jeśli nie zostanie on spełniony przez wiernego, post zostaje „zawieszony”, czyli nie może być przyjęty. Jałmużna może być symboliczna, np. wystarczy przekazać drobną kwotę na cel społeczny, pomóc osobom starszym, samotnym matkom lub uchodźcom, podzielić się posiłkiem.

Grzechy w Ramadanie

Islam jest bardzo wymagający w swych zasadach postu. Jeśli muzułmanin podczas Ramadanu złamał zasady postu , musi on nadrobić ten dzień, jak również odpokutować. Pokuta ta polega na przedłużeniu dni postu, a nawet na  obowiązku nakarmienia 60 biednych ludzi. Jeżeli wierny nie ma możliwości zrealizowania ani jednej z trzech wymienionych pokut, nie ponosi on odpowiedzialności, gdyż nie jest w stanie jej ponieść, zgodnie z zasadą nie ma odpowiedzialności bez możliwości – Allah nie nakłada na dusze niczego więcej nad jej możliwości. Pokuta nie obowiązuje kobiet [za wikipedia.pl]

Wakacje w Egipcie w czasie Ramadanu

Podczas wycieczki do Egiptu w czasie Ramadanu zobaczymy ulice i domy przystrojone lampionami.

To unikalna okazja spotkania z prawdziwą kulturą islamu. Czas Ramadanu nie zakłóci naszych wakacji. Turystów nie dotyczą dni postu. Oferta „All Inlcusive” w hotelu jest zawsze niezmienna.  Charakterystyczna będzie jedynie godzina po zachodzie słońca – wtedy wszyscy po całym dniu bez jedzenia i picia udają się na modlitwę i wspólny posiłek.  W tej godzinie od zachodu słońca trudniej jest znaleźć taksówkę, złożyć zamówienie w restauracji, czy dodzwonić się do egipskiego rezydenta biura podróży. Zrozumienie i cierpliwość wskazane.

Jak jest w hotelach w czasie Ramadanu?

W ciągu dnia powinniśmy jednak mieć na uwadze, że poszczący przez cały dzień ludzie mogą być nieco bardziej drażliwi i zmęczeni upałem. Kiedy Ramadan przypada w tak upalnym miesiącu jak czerwiec, lipiec czy sierpień – jest to ogromne utrudnienie dla człowieka, mimo praktykowania postu od 10 roku życia. Nie do końca w dobrym guście będzie również nadmierne obnoszenie się z jedzeniem czy piciem z samego szacunku dla poszczących, bo przy panującym w Egipcie klimacie wcale nie jest takie proste.

Ramadan w Egipcie

Ścisły post w Ramadanie jest ogromnym i trudnym wyzwaniem dla każdego muzułmanina, zwłaszcza kiedy w upalne dni temperatury w egipskich kurortach, takich jak Sharm el Sheikh, przekraczają 40 stopni. Dlatego życie w Ramadanie toczy się po zachodzie słońca aż do świtu. To czas, kiedy na placach zabaw dzieci bawią się o godzinie 2 w nocy, a w coffee shopach i restauracjach egipscy mężczyźni przesiadują do świtu. To właśnie w Ramadanie urok arabskich nocy od stuleci zachwycał prawdziwych podróżników tworzących legendy i opowieści o tych magicznych nocach.

[źródło: E-SHARM.PL Aneta Ankiewicz]

Related posts

Leave a Comment