Ważne dla Turystów

Woda i „zemsta faraona”

Woda w kranach w Sharm el Sheikh nie nadaje się do picia. Jest to odsalana woda morska, dlatego pić należy mineralną wodę butelkowaną (cechą charakterystyczną jest zabezpieczająca folia na nakrętce, dająca gwarancję jakości), wszyscy mieszkańcy kurortu przestrzegają tej zasady. Nie trzeba obawiać się napojów w restauracjach, bowiem Egipcjanie również używają wody mineralnej do przygotowania herbaty, kawy czy soków.
Aby uniknąć słynnej „klątwy faraona”, należy przestrzegać zasady podwyższonej ostrożności i higieny przy spożywaniu posiłków – nie pić wody z kranu, myć dokładnie warzywa i owoce, a najlepiej jeść tylko te, które dają się obierać ze skórki (np. banany, melony, mango, itd.). Biegunki, mdłości a nawet gorączka to najpopularniejsze objawy zachorowania, a „klątwa faraona” mimo przestrzegania wszystkich zasad i zaleceń i tak może się zdarzyć, choćby z powodu wrażliwości żołądka. Wynika to przede wszystkim z różnicy flory bakteryjnej w żywności. Nawet kąpiel w morzu i kontakt z wodą morską może spowodować kłopoty żołądkowe.
Dobrze jest zaopatrzyć się w lekarstwo na wszelki wypadek zaraz po przyjeździe, aby w razie potrzeby móc jak najszybciej je zażyć by uniknąć przykrych konsekwencji. Niektórzy zażywają je również profilaktycznie. Ogólnie dostępnym lekiem na problemy żołądkowe jest nifuroksazyd. Jest on do kupienia w każdej aptece (PHARMACY) bez recepty, pod nazwą ANTINAL, DROTAZID lub STREPTOQUIN – cena ok. 10 – 30 LE (w aptekach również trzeba targować się o cenę).
Beduini natomiast na problemy żołądkowe polecają tradycyjną herbatę ziołową Habak.
Osobom wrażliwym zaleca się używanie wody mineralnej butelkowanej również do mycia zębów.

Wizy i przepisy celne

Przylatując na Synaj należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz wizę. Wiza wydawana jest na lotnisku po przylocie, znaczek wklejany do paszportu kosztuje 25 $. Uwaga! Niektóre biura podróży kupują znaczki dla nas wcześniej i kasują od turystów 28$. Natomiast samodzielne przygotowanie wizy to żaden kłopot. Zaraz po wejściu na lotnisko w Sharm El Sheikh po przylocie wystarczy podejść do jednego z okienek bankowych, najlepiej mieć odliczone pieniądze, bo w reszcie możemy dostać np. stare banknoty, których w Egipcie nikt nam nie przyjmie. Kupujemy wizę za i wklejamy na czystej kartce w paszporcie. Do tego obok okienek bankowych można pobrać za darmo kartę wizy wjazdowej, należy ją wypełnić  ( imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, numer paszportu oraz nazwę hotelu) i podejść do odprawy paszportowej. Im sprawniej nam to pójdzie, tym szybciej odbierzemy walizki i wyjdziemy zaczerpnąć upalnego egipskiego powietrza.

Turyści, którzy przylatują do Sharm el Sheikh lub wjeżdżają do Egiptu przez Tabę i nie będą opuszczali Półwyspu Synaj, mogą otrzymać bezpłatną 14-o dniową wizę Sinai Only, po prostu wystarczy bez kupowania znaczka podejść do odprawy paszportowej. Płatna wiza potrzebna jest tylko na wycieczki do Kairu i Luksoru.

Co można wwieźć i wywieźć?

Do Egiptu wwieźć można: 2 litry alkoholu, 200 szt. papierosów i 25 cygar. Do/z Egiptu wwieźć/wywieźć można: max. 10 tys. USD oraz 5 tys. LE. Za próbę wwiezienia narkotyków grozi kara śmierci.
Zabronione jest wywożenie fragmentów rafy koralowej oraz wszelkich dóbr Morza Czerwonego, a także preparowanych skór zwierząt oraz antyków.
Wolne od cła są ubrania, rzeczy osobiste, kamery video, aparaty fotograficzne, CD, magnetofony, komputery (sztuk 1), lornetki, odtwarzacze CD.

Sklepy DUTY FREE

48 godzin od przylotu można dokonać zakupów w sklepach wolnocłowych na terenie Sharm el Sheikh. Dwa sklepy Duty Free znajdują się w centrum miasta (Naama Bay), kolejne znajdują się na lotnisku w hali przylotów oraz w dzielnicy Old Market (Hadaba). Na zakupy trzeba zabrać paszporty.

Waluta i ceny

Walutą w Egipcie jest Funt Egipski (LE lub EGP)
Większość operacji finansowych odbywa się w walucie lokalnej lub dolarach, stąd najlepiej mieć przy sobie dolary.

Kursy walut zwykle wahają się w skali miesiąca nieznacznie.

AKTUALNY KURS można sprawdzić tutaj:

Pieniądze wymieniać można w hotelowych recepcjach, kantorach i bankach. We wszystkich miejscach turystycznych płacić można funtami egipskimi, dolarami,  euro czy funtami brytyjskimi. W przypadku używania obcych walut, trzeba jednak uważać na wydawaną resztę, ponieważ sprzedawcy i sklepikarze preferują wyliczać własny kurs wymiany.
W Sharm el Sheikh oraz innych miasteczkach można też korzystać z bankomatów, które wypłacają funty egipskie lub wymieniają walutę.
W Egipcie przy zakupach obowiązuje zasada targowania się. Kiedy sprzedawca zaprasza do sklepu, zwykle najpierw stara się, by klient wybrał odpowiadający mu towar, a dopiero później następuje rozmowa dotycząca ceny zakupu. Kiedy handlowiec dyktuje swoją cenę oznacza to, że należy podjąć negocjację, zwykle wcześniej czy później udaje się utargować około 40 % początkowej ceny w dół, ale można również więcej – wszystko zależy od tego jak bardzo potencjalnemu nabywcy zależy na danym towarze i w jaki sposób przeprowadza negocjacje co do ceny. Pomaga życzliwy uśmiech i wzajemne zrozumienie.
W przypadku kupowania pamiątek obowiązuje cena jaką turysta jest skłonny zapłacić i nie ma tu żadnego cennika, chociaż przede wszystkim, należy pamiętać o zdrowym rozsądku.
Jeśli chodzi o zakup towarów codziennego użytku, to w przybliżeniu (np. w zależności od lokalizacji sklepu) ceny kształtują się w sposób następujący :

  • woda mineralna niegazowana (1,5l.): 2-5 LE
  • sok w kartonie (1 l.): 10-15 LE
  • cola (1 l.): 10 LE
  • puszka tuńczyka: 6 LE
  • papierosy: 10-15 LE
  • truskawki (1 kg): 15 LE
  • sok ze świeżych owoców (w cofee shopie): 10-15 LE
  • piwo (w sklepie): 10-15 LE

Transport i komunikacja

Na terenie Sharm el Sheikh bez obaw poruszać można się samodzielnie.
Do dyspozycji turystów pozostają autobusy hotelowe lub transport miejski. Transport publiczny to busy jeżdżące wzdłuż wybrzeża na długości całego miasta oraz taksówki. Taksówki i busy charakteryzują się biało- niebieskim kolorem. Chcąc skorzystać z ich usług, należy po prostu stanąć na skraju drogi i cierpliwie czekać, nie powinno zająć to dłużej niż dwie minuty, by zostać zauważonym przez szukających zarobku kierowców. Co istotne, cel podróży oraz cenę przejazdu należy ustalić przed wejściem do pojazdu. Przejazd busem nie powinien kosztować więcej niż 5 LE, natomiast taksówką, w zależności od długości trasy przejazdu od 20 LE (na dystansie Hadaba- Naama Bay) do około 50 LE (na trasie Nabq- Namma Bay). Biało niebieskie taksówki oraz prywatne samochody jako taksówki kosztują taniej niż w Polsce. Oto mapka z cenami, które może uda Wam się wynegocjować;-)
Przed wejściem do taksówki lub busa należy ustalić z kierowcą cel podróży oraz cenę. Płacić po dojechaniu na miejsce. Ustalona cena obowiązuje obie strony – nie należy zmieniać zdania!


Istnieje również możliwość wynajęcia samochodu, zależnie od marki i standardu auta w przypadku wynajmu krótkoterminowego cena wahać się będzie mniej więcej od 60-100 USD za dobę. Przy wynajmie na dłuższy okres, cenę negocjować należy indywidualnie. Osoby chcące prowadzić w Egipcie auto samodzielnie, muszą jednak brać pod uwagę specyficzny styl jazdy miejscowych kierowców. Najlepiej zatem, najpierw przejechać się przynajmniej raz taksówką, by zaobserwować i poznać panujące tu zasady w ruchu drogowym. Do samodzielnego poruszania się po Egipcie wymagane jest również prawo jazdy międzynarodowe.
W przypadku chęci wyjazdu poza granice Sharm el Sheikh lepiej korzystać jest z wycieczek zorganizowanych.

Po Egipcie można poruszać się autobusami EAST DELTA.
Z Sharm El Sheikh  do Kairu codziennie: 07.30, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30, 16.30, 17.30 ( cena biletu 100 LE) oraz 22.00, 23.00 i 24.00 ( cena biletu 120 LE)

Linie lotnicze Egipt Air
Biuro Old Market tel. +20 69 3661056
Czynne: 09.00-14.00 i 18.30-21.00

Inne linie lotnicze z Sharm
Biuro Naama Bay, hotel Mariott
+20 69 3600190

Ważne telefony

Ambasada RP w Kairze:                   0020 100 54 855 00
Pogotowie:                                            0020 69 360 05 54

Numer alarmowy 112 –  tylko w jęz. arabskim!

South Sinai Hospital:                        00 20 69 920 57 90
Straż Pożarna:                                      0020 69 360 06 30
Policja:                                                    0020 69 366 03 11
Lotnisko:                                                0020 69 360 11 40

Egypt Air:                                              0020 69 366 10 56
Bilety lotnicze:                                     0020 69 360 18 09

Port:                                                         0020 69 366 02 17
Dworzec autobusowy:                      0020 69 366 06 60
Urząd miasta:                                       0020 69 366 03 03
Biuro imigracyjne:                             0020 69 360 04 19
Urząd pocztowy:                                 0020 69  366 05 18
Wynajem samochodów:                   0020 106 94 777 32
Wycieczki fakultatywne:                 +48 503 97 48 43

Opieka medyczna

Przyjeżdżając do Sharm el Sheikh nie należy mieć najmniejszych obaw jeśli chodzi o poziom świadczonych usług medycznych, ponieważ te, stoją tu na bardzo wysokim poziomie. Największym szpitalem jest Sharm International Hospital, oferujący pełne spektrum usług. Szpitalem najpopularniejszym wśród turystów zagranicznych jest mniejszy, ale świetnie wyposażony South Sinai Hospital zlokalizowany na Hadabie. Bez obaw korzystać można z ich usług z pomocą wykupionego w Polsce ubezpieczenia turystycznego.

Trzeba mieć jednak na uwadze dwie bardzo ważne rzeczy:

  • zależnie od ubezpieczyciela i warunków zawartych w klauzulach do polisy może zdarzyć się, że pokrywa on koszty leczenia dopiero powyżej pewnej kwoty (jest to tzw. franszyza), np. dopiero powyżej 10- 20 Euro.
  • najczęściej zdarza się tak, iż szpital czeka na gwarancję zapłaty ze strony ubezpieczyciela. Do tego czasu, jako gwarancję może zatrzymać paszport osoby, która zgłosiła się na leczenie. Jeśli więc do szpitala zgłosimy się w ostatnich dniach pobytu, może dojść do sytuacji, że by odzyskać paszport należność w szpitalu uregulować trzeba z własnej kieszeni, a następnie firma ubezpieczeniowa zwróci tę kwotę na konto ubezpieczonego po przeprowadzeniu niezbędnych formalności. W takiej sytuacji po powrocie do Polski należy jak najszybciej zgłosić ten fakt firmie ubezpieczeniowej, ponieważ w większości z nich zgodnie z warunkami ogólnymi ubezpieczenia, ubezpieczony ma na zgłoszenie określony okres czasu.

Zaznaczyć należy, że nie są to procedury wyjątkowe czy dotyczące tylko Egiptu, ale obowiązujące w większości krajów na świecie.
Poza szpitalami na terenie Sharm el Sheikh znajduje się bardzo wiele klinik prowadzących prywatną praktykę. Większość z nich jest również świetnie wyposażona i świadczy usługi na wysokim poziomie.
Sharm el Sheikh to także miejsce, gdzie znajduje się bardzo wiele klinik dentystycznych, świadczących usługi na najwyższym światowym poziomie, przy relatywnie umiarkowanych cenach. Dlatego też jest to bardzo popularny cel podróży, szczególnie wśród Brytyjczyków, jeśli chodzi o korzystanie z różnorodnych usług stomatologicznych.

Ubezpieczenie na wakacje w Egipcie

W przypadku wyjazdów zagranicznych, zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, każde biuro podróży ma obowiązek, sprzedając wycieczkę, zapewnić klientowi ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków za granicą.

Niestety, minimalna suma ubezpieczenia nie została nigdzie określona, a biura podróży najczęściej wykupują najtańsze dostępne na rynku opcje. W opinii ekspertów z branży ubezpieczeniowej, by móc bez obaw wypoczywać za granicą, kwota na jaką jesteśmy ubezpieczeni nie powinna być niższa niż 200.000 PLN, warto więc sprawdzić przed wylotem na wakacje, na jaką kwotę opiewa wykupione dla nas przez biuro podróży ubezpieczenie. Jeśli kwota ta jest niższa, warto wziąć pod uwagę ubezpieczenie się we własnym zakresie na kwoty gwarantujące wystarczające pokrycie w przypadku nieszczęśliwego wypadku czy potrzeby leczenia w lokalnym szpitalu.

Zobacz więcej o ubezpieczeniu na wakacje!>>>

 

Co zabrać?

Wizyta w Egipcie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Latem należy zadbać o przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, najlepiej bawełniane, a dla ochrony przed słońcem warto pamiętać o kremach z filtrem UV, okularach przeciwsłonecznych i nakryciach głowy.
Podczas wizyty w okresie zimowym, pamiętać trzeba o nieco cieplejszych ubraniach, które przydatne będą podczas wieczornych spacerów.
Niezbędne mogą okazać się również tabletki na kłopoty z żołądkiem („Zemsta Faraona”- więcej w dziale WODA), te jednak są również ogólnie dostępne na miejscu.

 

Leave a Comment