Eid El Adha – Święto Ofiarowania

Co to jest Id al Adha?

Id al-Adha to najważniejsze święto dla muzułmanów. Oznacza ono Święto Ofiarowania. Jest świętem kończącym coroczne pielgrzymki muzułmanów do Mekki.

Upamiętnia ono biblijną ofiarę Abrahama. Według Biblii i Koranu Abraham miał złożyć w ofierze swojego syna, a Bóg widząc jego oddanie i posłuszeństwo pozwolił mu w ofierze złożyć zwierzę zamiast dziecka. Muzułmanie czczą to święto w ramach pielgrzymowania do Mekki, a na koniec w ostatnim dniu poprzez rytualne zabicie zwierząt i dzielenie się pożywieniem z potrzebującymi i rodziną.

W ofierze składane są owce, krowy, barany lub wielbłądy. Mięso dzielone jest w 1/3 dla potrzebujących, w 1/3 dla rodziny i bliskich, a 1/3 spożywa się na wspólnej uczcie.

Muzułmańskie Święta w kurortach turystycznych

Jeśli będziecie na wakacjach w czasie świąt muzułmańskich – to w kurortach spotkacie mnóstwo Egipcjan, którzy z okazji świąt wyjeżdżają na wakacje nad Morze Czerwone do Sharm el Sheikh czy Hurghady. Całymi rodzinami spędzają czas na plażach, ale również na modlitwach w meczetach, ucztują w restauracjach i spotykają się ze znajomymi. Może się zdarzyć, że zostaniecie zaproszeni do wspólnego ucztowania, bo w tradycji muzułmańskiej jest to święto dzielenia się z innymi.

W kurortach odbywają się też koncerty i festyny z udziałem znanych gwiazd, zwykle najbardziej popularnych w Egipcie, ale również z zagranicy.

W tych dniach zbierane są też datki dla potrzebujących, a bogatsi Egipcjanie przekazują znaczne kwoty na cele charytatywne lub na urządzenie uczty dla biednych.

Rytualny ubój zwierząt

Muzułmański zwyczaj rytualnego uboju na Święto Ofiarowania budzi w wielu innych kulturach kontrowersje i niezadowolenie. Tradycja jest nierozerwalnie związana z kulturą Islamu od setek lat. Będąc na wakacjach w egipskich kurortach raczej nie mamy szans tego zobaczyć. Ubój odbywa się w rejonach, gdzie nie przebywają turyści. A jedynym charakterystycznym znakiem tego święta, jaki może zdarzyć nam się zobaczyć to czerwone odciski rąk nawet na najbardziej luksusowych samochodach.

Kiedy są święta w Egipcie?

Muzułmański kalendarz nie jest stały, dlatego co roku święta przypadają inaczej. Święto Ofiarowania następuje 70 dni po zakończeniu Ramadanu, a Ramadan też przypada różnie w zależności od kalendarza muzułmańskiego.

 

 

Related posts

Leave a Comment