Waluta i ceny

Waluta w Egipcie to Funt Egipski (LE lub EGP)
Na wakacje najlepiej zabrać ze sobą DOLARY lub EURO!

Na miejscu można sobie wymienić dolary na funty, żeby mieć drobne na przejazdy czy napiwki, jednak mieszkańcy kurortów równie chętnie przyjmą od nas zapłatę w USD lub EUR.

Uwaga! Banknoty USD starsze niż z 2002 roku – są niechętnie przyjmowane! Może się zdarzyć, że odrzucą nam zapłatę takimi starymi banknotami! W egipskich bankach nie można ich wymienić – nie są przyjmowane wcale.

Kursy walut zwykle wahają się w skali miesiąca nieznacznie. Aktualne kursy walut można sprawdzić za pomocą poniższego kalkulatora.

Pieniądze wymieniać można w hotelowych recepcjach, kantorach i bankach. We wszystkich miejscach turystycznych płacić można funtami egipskimi, dolarami,  euro czy funtami brytyjskimi. W przypadku używania obcych walut, trzeba jednak uważać na wydawaną resztę, ponieważ sprzedawcy i sklepikarze preferują wyliczać własny kurs wymiany 😉
W Sharm el Sheikh oraz innych miasteczkach można też korzystać z bankomatów, które wypłacają funty egipskie lub wymieniają walutę.
W Egipcie przy zakupach obowiązuje zasada targowania się. Kiedy sprzedawca zaprasza do sklepu, zwykle najpierw stara się, by klient wybrał odpowiadający mu towar, a dopiero później następuje rozmowa dotycząca ceny zakupu. Kiedy handlowiec dyktuje swoją cenę oznacza to, że należy podjąć negocjację, zwykle wcześniej czy później udaje się utargować około 40 % początkowej ceny w dół, ale można również więcej – wszystko zależy od tego jak bardzo potencjalnemu nabywcy zależy na danym towarze i w jaki sposób przeprowadza negocjacje co do ceny. Pomaga życzliwy uśmiech i wzajemne zrozumienie.
W przypadku kupowania pamiątek obowiązuje cena jaką turysta jest skłonny zapłacić i nie ma tu żadnego cennika, chociaż przede wszystkim, należy pamiętać o zdrowym rozsądku.
Jeśli chodzi o zakup towarów codziennego użytku, to w przybliżeniu (np. w zależności od lokalizacji sklepu) ceny kształtują się w sposób następujący :

  • woda mineralna niegazowana (1,5l.): 2-5 LE
  • sok w kartonie (1 l.): 10-15 LE
  • cola (1 l.): 10 LE
  • puszka tuńczyka: 10 LE
  • papierosy: 25-… LE
  • truskawki (1 kg): 15 LE
  • sok ze świeżych owoców (w cofee shopie): 10-25 LE
  • piwo (w sklepie): 20-35 LE

Leave a Comment