Morze Czerwone

Morze Czerwone pozostaje nadal dzikie, nienaruszone, niezaludnione i wolne. To fascynujące połączenie pełnego życia świata podwodnego i nieurodzajnej otaczającej pustyni zachwyca i pozostawia niezapomniane wrażenie. Wybrzeże Morza Czerwonego rozciąga się wzdłuż rafy koralowej ponad 2000 kilometrów. A chłodno w wodach Morza Czerwonego robi się tylko w zimowych miesiącach od listopada do lutego. Zimne wody Oceanu Indyjskiego nie wpływają do Morza Czerwonego, ponieważ cieśnina, którą połączone są te wody ma zaledwie 29 kilometrów długości i zaledwie 134 metry głębokości. Jedną z charakterystycznych cech Morza Czerwonego jest temperatura wody na głębokości 100 metrów, która wynosi średnio 21 stopni C, podczas gdy w sąsiadującym Oceanie Indyjskim na tej głębokości jest ok. 6-7 stopni.

Rafy koralowe Morza Czerwonego stanowią jedyny w swoim rodzaju, niezwykle wrażliwy na ingerencje ekosystem. W celu ochrony raf koralowych założono pierwszy park narodowy Egiptu, rezerwat morski Ras Mohammed w Sharm el Sheikh. Korale są bardzo delikatne i w ciągu roku rosną zaledwie o kilka milimetrów. Już samo uderzenie płetwą lub dotknięcie ręką może poważnie uszkodzić ich strukturę. Rafy koralowe są największymi naturalnymi strukturami na świecie. Są rezultatem nadzwyczajnych relacji pomiędzy zwierzętami koralowymi, znanymi jako polipy, a mikroskopijnymi algami (zooxanthellae) żyjącymi w swoich tkankach. Wart wiedzieć, że koralowce są klasyfikowane jako zwierzęta. Odżywiają się drobnymi organizmami morskimi, za pomocą macek filtrują wodę i kierują pożywienie do układu pokarmowego. W procesie wapnienia formułuje się szkielet koralowców. Na południu Synaju zidentyfikowano 137 gatunków korala. Pośród raf żyją niezliczone gatunki gąbek, mięczaków, żółwi oraz setki gatunków ryb. Do najpopularniejszych, które spotkać można nawet na rafie przy plażach hotelowych należą np. skrzydlice, chetoniki, papugoryby, błazenki, garbiki, mureny, koniki morskie, strzykwy, rozgwiazdy, ukryte w rafie szkaradnice, skorpeny, czy spoczywające na piaszczystym dnie ogończe. A dalej od brzegu goszczą  tuńczyki, napoleony, rozdymki, delfiny, barakudy, rekiny i żółwie.

Oglądając ten podwodny świat pamiętajcie, aby nie dotykać ani rafy koralowej ani ryb. Wiele gatunków wykształciło systemy ochronne, które mogą spowodować poparzenia skóry oraz trwałe i trudne do leczenia rany, a nawet śmierć. Zwiedzając rafę utrzymujmy też bezpieczną odległość, by fala nie zniosła nas na koralowce.

 

Dla prawdziwych pasjonatów nurkowania zasady te są ważne w każdym miejscu na świecie, przypominamy, że nurkując w Morzu Czerwonym warto pamiętać by:

  • Nie dotykać ani nie łamać żadnych korali ani muszli
  • Nie zbierać ani nie niszczyć żadnych materiałów, żywych czy martwych (korali, muszli, ryb, roślin, skamieniałości.
  • Zabrania się wkraczania za tereny zamknięte oraz chodzenia i cumowania w strefach raf.
  • Prosi się o korzystanie z wyznaczonych miejsc cumowania.
  • Zabrania się karmienia ryb ze względu na możliwość zakłócenia tym równowagi biologicznej rafy.
  • Łowienie ryb tylko w miejscach wyznaczonych.
  • Zabrania się wrzucania odpadków każdego typu do wody.
  • Nurkowanie tylko w wyznaczonych miejscach. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia raf.


 

Większość hoteli w Sharm el Sheikh ma swoje prywatne plaże. Część kompleksów hotelowych znajduje się bezpośrednio przy plaży, inne oferują swoim gościom kilka razy codziennie bezpłatny transport na plażę, z której możemy korzystać bezpłatnie. Są też hotele, w których do wyboru za dodatkową niewielka opłatą możemy korzystać z dodatkowych plaż.

Jednym z mankamentów egipskiego wybrzeża jest to, że mimo iż wybrzeże należy do wszystkich, to zarządy hoteli zabraniają spacerowania wzdłuż brzegu morza poza teren hotelu, który wykupiliśmy.

Jeśli chcecie poznać nowe miejsca poza tymi, które oferuje hotel, właśnie tu znajdziecie adresy najlepszych miejsc dostępnych dla gości z zewnątrz, na których można spędzić kolejny dzień wakacji, skorzystać z restauracji, centrów sportów wodnych, nurkowania, masaży i wszelkich innych atrakcji.

SHARKS BAY OASIS – legendarna publiczna plaża w Sharks Bay z restauracjami, sklepikami, uczęszczana przede wszystkim przez nurków, często tam odbywają się kursy nurkowania i  nurkowania nocne. Zatoka z małym portem znajduje się przy hotelu Rojal Rojana. Na miejscu restauracje, sklepiki, kafejka internetowa. Zejście do wody z pomostu oraz łagodne zejście z brzegu. Możliwość korzystania ze sportów wodnych i  masaży.

EL FANAR – na półwyspie przy hotelu Reinessance i Fanar w dzielnicy Hadaba. Popularna wśród Włochów, podzielona na piętra wykute w skale, plaża oferuje kilkaset leżakow, zejście do wody z pomostu, na miejscu restauracja włoska. Klimatycznie, cicho i spokojnie bez sklepików i plażowych sprzedawców. Jest też nieduży plac zabaw dla dzieci. Zejście do wody z pomostu.

REEF BEACH – zaciszne miejsce z doskonałą restauracją, znajduje się w dzielnicy Hadaba w okolicy Motel Street. Plaża z zejściem do wody z pomostu, restauracja, masaże, możliwość wykupienia sportów wodnych. Dość zatłoczona, ponieważ część hoteli korzysta z tej plaży dla swoich gości.

TURQUISE – za Old Marketem, niewielka plaża z łagodnym piaszczystym zejściem do wody oraz zjeżdżalnią dla dzieci postawioną w morzu. Do dyspozycji gości restauracja. Plaża należy do hotelu Turquise, ale nie jest zatłoczona. Możliwość korzystania ze sportów wodnych, z tej plaży można też spacerować brzegiem morza 500 metrów wzdłuż zatoki.

TERRAZINA BEACH – plaża, klub i restauracja polecana przede wszystkim imprezowiczom, znajduje się przy Old Markecie obok Tiran Center. Głośno tam i tłoczno od samego rana.  Dobry house, sporty wodne,  masaże, restauracja – również z alkoholami. Można trafić na jakieś urodzinowe lub inne party od rana ;-). Piaszczyste zejście do wody i możliwość przejścia brzegiem morza wzdłuż zatoki. Trzeba być przed 10ą, bo może zabraknąć leżaków.

 

Wypływając na rejsy z Sharm el Sheikh należy kierować się do wyznaczonych miejsc nurkowych. Te ograniczenia wynikają z ochrony rafy koralowej, co kilka lat niektóre miejsca są zamykane lub zmieniane dla ocalenia naturalnego podwodnego krajobrazu.

 

Aby zarezerwować nurkowanie w Sharm el Sheikh wejdź na www.e-sharm.pl

Tych, którzy poznali uroki nurkowania oraz piękno przeżyć jemu towarzyszących, nie trzeba przekonywać do tego, jak fantastycznym doświadczeniem jest zejście pod wodę, do świata tak nam bliskiego, a jednak innego, tajemniczego i niepoznanego. Na swój sposób nurkowanie porównać można z lotem w kosmos, bowiem piękno, które czeka pod wodą na tych, którzy nie zaznali tego wcześniej jest jak przekroczenie bram innej galaktyki. Sharm el Sheikh, dzięki bogactwu rafy koralowej Morza Czerwonego, jest w stanie tylko te doznania spotęgować. To wymarzone miejsce do tego, by zejść pod wodę po raz pierwszy w życiu. Dla nieprzekonanych, pierwszym etapem jest snorkeling, czyli podziwianie piękna podwodnego świata bez profesjonalnego sprzętu, tylko za pomocą maski oraz rurki do oddychania. Dla większości to tylko preludium do pasjonującej przygody, ponieważ uroki kryjące się w wodach Morza Czerwonego potrafią przyciągać jak magnes. Profesjonalna obsługa posiadająca bogate doświadczenie to gwarancja bezpieczeństwa i niezapomnianych przeżyć.

Do najpopularniejszych gatunków Morza Czerwonego, jakie spotkać można nawet na rafie przy plażach hotelowych należą np. skrzydlice, chetoniki, papugoryby, błazenki, garbiki, mureny, koniki morskie, strzykwy, rozgwiazdy, ukryte w rafie szkaradnice, skorpeny, czy spoczywające na piaszczystym dnie ogończe. Dalej od brzegu goszczą tuńczyki, napoleony, rozdymki, barakudy i rekiny. Na otwartych  wodach spotkać można również delfiny i żółwie.

  • Do fauny Morza Czerwonego zalicza się dużą liczbę gąbek, organizmów z gromady Porifera. Aktywność gąbek wpływa na generalną filtrację wody morskiej: gąbki absorbują wodę poprzez liczne pory w jamie, następnie woda jest wydalana. Średniej wielkości gąbka może zaabsorbować ponad 100 litrów wody dziennie. Gąbki to istoty niezbędne dla formowania się rafy.
W Morzu Czerwonym żyją także liczne mięczaki, podzielone na Lamellibranchia – dwuskorupowe, oraz na Gastropoda, z których niektóre mają pojedynczą skorupę (Conus) oraz nie posiadające żadnej skorupy (Hexabranchus znana powszechnie jako hiszpańska tancerka).
Żyje tu również wiele zwierząt z rodziny echinodermata, takich jak: morski rozbójnik (sea urchins), morskie lilie (sea lilies), strzykwy (sea cucumbers) rozgwiazdy (starfish), wśród nich korona cierniowa (Acanthaster planci), żywiąca się głównie polipami i przy zbytnimi rozpowszechnieniu mogąca nawet doprowadzić do zagrożenia przetrwania rafy.
Innym typowym przedstawicielem fauny w Morzu Czerwonym są ryby, które mogą być podzielone na dwie grupy: chrzęstnoszkieletowe Chondrichthyes (rekiny, płaszczki) oraz szkieletokostne Osteichthyes. Udało się sklasyfikować 1248 gatunków ryb w Morzu Czerwonym, spośród których 17% jest endemicznych, co oznacza że nie żyją w żadnych innych oceanach.
Możemy również sklasyfikować ryby pod względem ich środowiska. Rozróżniamy ryby rafowe, żyjące w okolicach rafy, oraz ryby pelagiczne, preferujące otwarte wody, powracające na rafy ze względu na zasobność pożywienia na rafie. Typowymi przedstawicielami tej drugiej grupy są Sphyraenidae (m.in. barakudy – Barracuda), Carangidae (Jackfish i Trevally) oraz Lethrinidae (Imperator – Emperors).
Wody Morza Czerwonego zamieszkuje pięć gatunków żółwi. Najpospolitszym z nich jest żółw szylkretowy (hawksbill) Długość ciała tego gatunku nie przekracza 90 cm, ma haczykowato zakończony ogon. Oprócz tego powszechny jest również żółw zielony (Green turtle), który jest o wiele większy.
Równie popularne są w Morzu Czerwonym delfiny, występujące w tuzinach gatunków. Najpopularniejszy z nich to delfin butlonosy (Bottlenose), delfin pospolity (Common), żyjący w dużych stadach, oraz Grampus (o charakterystycznie zaokrąglonej głowie).

Rafy koralowe Morza Czerwonego stanowią jedyny w swoim rodzaju, niezwykle wrażliwy na ingerencje ekosystem. W celu ochrony raf koralowych założono pierwszy park narodowy Egiptu, Rezerwat Morski Ras Mohammed w Sharm el Sheikh. Korale są bardzo delikatne i w ciągu roku rosną zaledwie o kilka milimetrów. Już samo uderzenie płetwą lub dotknięcie ręką może poważnie uszkodzić ich strukturę. Rafy koralowe są największymi naturalnymi strukturami na świecie. Są rezultatem nadzwyczajnych relacji pomiędzy zwierzętami koralowymi, znanymi jako polipy, a mikroskopijnymi algami (zooxanthellae) żyjącymi w swoich tkankach. Warto wiedzieć, że koralowce są klasyfikowane jako zwierzęta. Odżywiają się drobnymi organizmami morskimi, za pomocą macek filtrują wodę i kierują pożywienie do układu pokarmowego. W procesie wapnienia formułuje się szkielet koralowców. Na południu Synaju zidentyfikowano 137 gatunków korala. Pośród raf żyją niezliczone gatunki gąbek, mięczaków, żółwi oraz setki gatunków ryb.
Oglądając ten podwodny świat pamiętać trzeba, aby nie dotykać ani rafy koralowej ani ryb. Wiele gatunków wykształciło systemy ochronne, które mogą spowodować poparzenia skóry oraz trwałe i trudne do leczenia rany, a nawet śmierć. Zwiedzając rafę należy utrzymywać od niej bezpieczną odległość, by fala nie zniosła nas na koralowce.

( informacje o Morzu Czerwonym za CN NAUTICA. Dziękujemy!)

Zapraszamy do naszej galerii MORZA CZERWONEGO

Morze Czerwone połączone jest z Oceanem Indyjskim Cieśniną zwaną Drzwiami Lamentu (the Door of Lamentation), która to ma 29 km szerokości, a jej dno znajduje się na głębokości zaledwie 134m, co ogranicza przepływ wody z Oceanu Indyjskiego.

  • Ze względu na wysoką temperaturę powietrza i niską wilgotność otaczającą rejony Morza Czerwonego, prędkość parowania (ok. 200cm/rok) jest jednym z najważniejszych czynników fizycznych kształtujących ekosystem tego morza.
  • Brak dopływu słodkich wód z rzek i ograniczona ilość wody wymienianej z Oceanem Indyjskim powoduje duży wzrost zasolenia – jeden z najwyższych spośród mórz na Ziemi – 38 promili (podczas, gdy w oceanach wynosi on 35 promili).
  • Z powodu suchego powietrza i działalności wiatru dostrzegana jest również różnica 10o między temperaturą wody w lecie i w zimie.
  • Jednak cechą odróżniającą Morze to od innych, jest wysoka temperatura wody na głębokości 100m. Wynosi ona 21o podczas gdy w sąsiadującym Oceanie Indyjskim wynosi ona zaledwie 6-7 stopni.
  • Wybrzeże morza czerwonego ogrodzone jest wyjątkowo długą rafą koralową. Obliczono, że rozciąga się ona na długość ponad 2000km. Jest to w większości rafa przybrzeżna.
  • Korale to organizmy morskie należące do grupy Coelenterata (gromada Cnidaria). Dopiero od 1726 roku, dzięki francuskiemu lekarzowi Andre Peysonnel’a, zaczęto klasyfikować je jako zwierzęta. Podstawowym przedstawicielem grupy Coelenterata jest polip. Polip pożywia się używając macek, które kierują jedzenie w kierunku jamy żołądkowej . Posiadanie lub brak tej właśnie części ciała jest podstawą podziału korali na dwie duże podklasy: Octocorallia oraz Hexacorallia.
  • Polipy zwykle żyją w milionowych koloniach organizmów w strefach tropikalnych oraz na głębokości od 50cm do 50metrow. Do rozwoju potrzebują wody, której średnia temperatura wynosi 30 – 20C. Temperatura wody nie może spaść poniżej 18 stopni, a poziom zasolenia powinien wynosić między 30-40%.
  • Do rodziny korali należą korale miękkie i twarde (madrepores). Twarde korale charakteryzuje twardy, wapienny szkielet i są one zwane budowniczymi rafy
  • Rafa koralowa to skomplikowana i zróżnicowana struktura, którą można w uproszczeniu podzielić na trzy części:
    • a) rafa przybrzeżna – typowe dla morza czerwonego są „talerze koralowe” (coral plates), różniące się kształtem i rozmiarem, które połączone są z linią brzegową.
      b) rafy barierowe – uważane za fazę ewolucyjną raf przybrzeżnych. Rafy barierowe oddzielone są od morza laguną.
      c) atole – generalnie leżą daleko od wybrzeża. Wyróżnia je rafa otaczająca lagunę. W przypadku Morza Czerwonego, jedynym godnym uwagi przykładem takiego typu formacji koralowej jest Sanganeb, w Sudanie.
    • ( informacje o Morzu Czerwonym za CN NAUTICA. Dziękujemy!)

 

 

Leave a Comment