Woda w Egipcie i Zemsta Faraona

 

Nie wolno pić wody z kranu!

Woda z kranu w Sharm el Sheikh nie nadaje się do picia!

Jest to odsalana woda morska, dlatego pić należy mineralną wodę butelkowaną (cechą charakterystyczną jest zabezpieczająca folia na nakrętce, dająca gwarancję jakości), wszyscy mieszkańcy kurortu przestrzegają tej zasady. Nie trzeba obawiać się napojów w restauracjach, bowiem Egipcjanie również używają wody mineralnej do przygotowania herbaty, kawy czy soków.

Zemsta Faraona

Aby uniknąć słynnej „klątwy faraona”, a biegunka w Egipcie niestety się zdarza, należy przestrzegać zasad podwyższonej ostrożności i higieny przy spożywaniu posiłków:

  • nie pić wody z kranu,
  • dokładnie myć warzywa i owoce, a najlepiej jeść tylko te, które dają się obierać ze skórki (np. banany, melony, mango, itd.).

Biegunki, mdłości, a nawet wysoka gorączka to najpopularniejsze objawy zachorowania, a „klątwa faraona” mimo przestrzegania wszystkich zasad i zaleceń i tak może się zdarzyć, choćby z powodu wrażliwości żołądka. Wynika to przede wszystkim z różnicy flory bakteryjnej w żywności.

Jeśli objawy są bardzo silne – należy zgłosić się do lekarza! (albo przez Rezydenta w hotelu, albo przez hotelową recepcję). O tym, jak korzystać z opieki medycznej w Sharm el Sheikh przeczytasz tutaj: OPIEKA MEDYCZNA i UBEZPIECZENIE NA WAKACJACH

Nawet kąpiel w morzu i kontakt z wodą morską może spowodować kłopoty żołądkowe.

Dobrze jest zaopatrzyć się w leki na „zemstę faraona” już na wszelki wypadek zaraz po przyjeździe, aby w razie potrzeby móc jak najszybciej je zażyć by uniknąć przykrych konsekwencji.

Niektórzy zażywają je również profilaktycznie. Ogólnie dostępnym lekiem na problemy żołądkowe jest nifuroksazyd.

Jest on do kupienia w każdej aptece (PHARMACY) bez recepty, pod nazwą ANTINAL, DROTAZID lub STREPTOQUIN – cena ok. 10 – 30 LE (w niektórych aptekach również trzeba targować się o cenę).

Beduini natomiast na problemy żołądkowe polecają tradycyjną herbatę ziołową Habak.
Osobom wrażliwym zaleca się używanie wody mineralnej butelkowanej również do mycia zębów.

Leave a Comment