Współczesny Egipt
Egipt jest domem dla wielokulturowego społeczeństwa. Rdzenni Egipcjanie stanowią 95% ludności, a mniejszości narodowe to m.in. Nubijczycy, Berberzy (oaza Siwa), Beduini, Arabowie, Turcy i Grecy, a także niewielkie społeczności plemienne: Beja i Dom. Ci pierwsi skupiają się w południowo-wschodnim narożniku Egiptu, a klany Dom zamieszkują w większości Deltę Nilu i oazę Fajum. Jednak w miarę postępu urbanizacji grupy te ulegają stopniowemu wcielaniu do większych miast.
Egipski Urząd Turystyki tak przedstawia współczesny Egipt:
„To, z czego składa się konglomerat współczesnego Egiptu, to szereg kontrastów i warstw historycznych, począwszy od starożytności, poprzez imperium rzymskie, okres panowania dynastii islamskich, po historię współczesną Egiptu. W Kairze i większości współczesnych egipskich miast można spotkać wszystko: wieżowce, autostrady, hotele międzynarodowych sieci, restauracji, reklamy, zachodnią odzież, starożytne budowle i pomniki, historyczne meczety, kościoły koptyjskie i suki, czyli tradycyjne targi arabskie. Wszystko miesza się tworząc niepowtarzalną mozaikę, jaką jest dzisiejszy Egipt. W ciągu ostatniego dziesięciolecia Egipt stał się nowoczesnym centrum Afryki. Kraj szczyci się licznymi portami lotniczymi i morskimi, nowoczesnymi marinami, a wielkie miasta połączone są siecią nowo wybudowanych autostrad. W Egipcie rozkwit przeżywa branża telekomunikacyjna i usługi internetowe, co tworzy fragment niezbędnej dla stałego rozwoju infrastruktury. Odkryj najważniejsze osiągnięcia współczesnej architektury Egipskiej, takie jak Bibliotheca Alexandrina, Wielka Tama w Asuanie i muzea sztuki współczesnej.”
We współczesnym Egipcie nadal widoczne jest silne przywiązanie do religii, lecz wiara w starożytnych bogów ustąpiła miejsca islamowi. Podobnie jak i w innych krajach muzułmańskich, szczególnie silna jest rola kobiety jako matki i pani domowego ogniska. To mężczyzna ma za zadanie troszczyć się o pieniądze i o utrzymanie rodziny, ale z powodów ściśle ekonomicznych nieraz się zdarza, że także kobiety idą do pracy. Wówczas oprócz obowiązków związanych z pracą mają również tradycyjne obowiązki rodzinne. Wiele kobiet chwali sobie pracę zawodową, a tradycyjną, zakrywającą chustę twarz zakłada nie z powodu powszechnego nakazu, ale z wygody. Niewielu mężczyzn odważyłoby się zaczepić kobietę w chuście. Powszechnie znanym muzułmańskim zwyczajem jest ubieranie się w taki sposób, aby całe ciało było zakryte. Poza ośrodkami wczasowymi nie powinno się nosić szortów, obcisłych spodni lub bluzek, a kobieta zbyt eksponująca ciało może się stać obiektem licznych zaczepek i pogardliwych spojrzeń.
Jednym z nielicznych miejsc, gdzie również młode Egipcjanki pozwalają sobie na większą swobodę i zakładają na siebie skąpsze stroje, są nocne kluby. W takiej miejscach spotykają się ci, którzy odchodzą od tradycyjnych zwyczajów.
Innymi popularnymi rozrywkami są wyjścia do kina oraz odwiedzanie członków rodziny, a dla mężczyzn odpoczynek w ahwa, czyli niewielkiej, spokojnej kawiarni. Kobiety egipskie nie zaglądają do ahwa, gdyż są to typowo męskie miejsca, ale nie ma żadnego powodu, dla którego mieszkanka Europy miałaby tam nie przyjść (choć lepiej, by się zbytnio nie rzucała w oczy). Głównymi rozrywkami w ahwa są gry w domino i towla, rodzaj gry planszowej, a także czytanie gazety, rozmowy z przyjaciółmi i powolne popijanie kawy czy herbaty. Częste jest także palenie specjalnej fajki, sheesha (szisza), którą wypełnia się tytoniem moczonym w melasie lub soku z jabłek. Dobrą sziszę pali się przez 15-20 minut, a kiedy tytoń się skończy lub węgiel ostudzi, kelner wymienia mały gliniany zbiorniczek z tytoniem na nowy.
Jednym z największych tematów tabu jest seks. Bliższe kontakty przedmałżeńskie oraz pozamałżeńskie są rzadkością i uważane są za przynoszące wstyd całej rodzinie. Kobiety powinny zachowywać dziewictwo aż do ślubu, aby uchronić się przed możliwymi katastrofalnymi skutkami romansu i aby nie przynieść ujmy dobremu imieniu rodziny. Z tego też względu przez wielu Egipcjan kobiety Zachody są uznawane za niemoralne. Podczas gdy u nas posiadanie wielu partnerów w życiu nie jest niczym niezwykłym, tak samo jak publiczne obnoszenie się ze swym uczuciem do drugiej osoby, w Egipcie już samo trzymanie się kobiety i mężczyzny za rękę w publicznym miejscu jest uznawane za niemoralne.