Morze Czerwone

Morze Czerwone – RED SEA

Rafy koralowe

Jak powstało Morze Czerwone? Około dwudziestu pięciu milionów lat wstecz, w czasie Oligocenu czyli Trzeciorzędu, seria tektonicznych ruchów przerwała powłokę ziemi i przyczyniła się do powstania Alp oraz Himalajów. W tym okresie płyta afrykańska, a także azjatycka rozpoczęły proces rozdzielania tworząc przy tym ogromną szczelinę, która w swojej większej części wypełniona była wodami oceanu. W taki sposób powstało Morze Czerwone. Ten akwen wodny jest wąski oraz ma kształt wydłużony, ogrodzony przez góry o średniej wysokości tysiąca, tysiąca pięciuset metrów, z takimi szczytami jak: Gebel Katherina, Gebel Musa czyli Góra Synaj, które to posiadają wysokość powyżej dwóch i pół tysiąca metrów. Na dnie morza, na głębokości dwóch tysięcy ośmiuset pięćdziesięciu metrów, usytuowany jest Rów Sułtański.

Morze Czerwone łączy się z Oceanem Indyjskim Cieśniną nazywaną Drzwiami Lamentu, z ang. „The Door of Lamentation”, która posiada dwadzieścia dziewięć kilometrów szerokości, a jej dno znajduje się na głębokości niespełna stu trzydziestu czterech metrów, co znacząco ogranicza przepływ wody z Oceanu Indyjskiego. Około pięciu milionów lat temu w Miocenie, który był końcem Trzeciorzędu, dno Cieśniny wzniosło się, dzieląc basen Morza Czerwonego. Z powodu gwałtownego parowania wody Morza Czerwonego robiły się coraz bardziej ciepłe oraz stawały się jeszcze bardziej zasolone, uniemożliwiając wszelakie życie. Na całe szczęście okres ten nie był zbyt długi. Dno cieśniny kolejny raz opadło, a istniejące wcześniej połączenie z oceanem zostało otwarte. Aczkolwiek mocne oddziaływanie lodowca podczas Czwartorzędu spowodowało utworzenie wielkich połaci lodu na obszarze obydwu półkul powodując całościowe obniżenie się stanu wody na świecie. Wody Morza Czerwonego zostały obniżone o co najmniej sto metrów w stosunku do pierwotnego poziomu oraz połączenie z oceanem zostało ponownie przerwane, aż do około dziesięciu tysięcy lat temu, kiedy to miało koniec ostatnie zlodowacenie, poziom wody ponownie wzrósł, ale nie osiągnął już nigdy wcześniejszego poziomu. Pełna geologicznych wydarzeń historia Ziemi odcisnęła duże piętno na rozwoju fauny w Morzu Czerwonym oraz jego pięknej rafy koralowej.

Morze Czerwone – ciepłe przez cały rok

Morze Czerwone pozostaje nadal dzikie, nienaruszone, niezaludnione i wolne. To fascynujące połączenie pełnego życia świata podwodnego i nieurodzajnej otaczającej pustyni zachwyca i pozostawia niezapomniane wrażenie. Wybrzeże Morza Czerwonego rozciąga się wzdłuż rafy koralowej ponad 2000 kilometrów. A chłodno w wodach Morza Czerwonego robi się tylko w zimowych miesiącach od listopada do lutego. Zimne wody Oceanu Indyjskiego nie wpływają do Morza Czerwonego, ponieważ cieśnina, którą połączone są te wody ma zaledwie 29 kilometrów długości i zaledwie 134 metry głębokości. Jedną z charakterystycznych cech Morza Czerwonego jest temperatura wody na głębokości 100 metrów, która wynosi średnio 21 stopni C, podczas gdy w sąsiadującym Oceanie Indyjskim na tej głębokości jest ok. 6-7 stopni.

Rafy koralowe

Rafy koralowe Morza Czerwonego stanowią jedyny w swoim rodzaju, niezwykle wrażliwy na ingerencje ekosystem. W celu ochrony raf koralowych założono pierwszy park narodowy Egiptu, rezerwat morski Ras Mohammed w Sharm el Sheikh. Korale są bardzo delikatne i w ciągu roku rosną zaledwie o kilka milimetrów. Już samo uderzenie płetwą lub dotknięcie ręką może poważnie uszkodzić ich strukturę. Rafy koralowe są największymi naturalnymi strukturami na świecie. Są rezultatem nadzwyczajnych relacji pomiędzy zwierzętami koralowymi, znanymi jako polipy, a mikroskopijnymi algami (zooxanthellae) żyjącymi w swoich tkankach. Wart wiedzieć, że koralowce są klasyfikowane jako zwierzęta. Odżywiają się drobnymi organizmami morskimi, za pomocą macek filtrują wodę i kierują pożywienie do układu pokarmowego. W procesie wapnienia formułuje się szkielet koralowców.

Koralowce

Na południu Synaju zidentyfikowano 137 gatunków korala. Pośród raf żyją niezliczone gatunki gąbek, mięczaków, żółwi oraz setki gatunków ryb. Do najpopularniejszych, które spotkać można nawet na rafie przy plażach hotelowych należą np. skrzydlice, chetoniki, papugoryby, błazenki, garbiki, mureny, koniki morskie, strzykwy, rozgwiazdy, ukryte w rafie szkaradnice, skorpeny, czy spoczywające na piaszczystym dnie ogończe. A dalej od brzegu goszczą  tuńczyki, napoleony, rozdymki, delfiny, barakudy, rekiny i żółwie.

 

Oglądając ten podwodny świat pamiętajcie, aby nie dotykać ani rafy koralowej ani ryb. Wiele gatunków wykształciło systemy ochronne, które mogą spowodować poparzenia skóry oraz trwałe i trudne do leczenia rany, a nawet śmierć. Zwiedzając rafę utrzymujmy też bezpieczną odległość, by fala nie zniosła nas na koralowce.

Zapraszamy na rejsy i nurkowanie w Morzu Czerwonym – szczegóły tutaj: taniewycieczkisharm.pl

 

Leave a Comment