Deszcz się zdarza w Sharm el Sheikh

Pogoda Egipt

Pogoda w Sharm el Sheikh latem i zimą

Średnia opadów deszczu na Synaju i w Sharm el Sheikh to 250 ml na metr na rok, czyli szklanka wody na metr. W mieście wybudowanym na pustyni wszelka roślinność korzysta tylko z dobroci i pomocy ludzkiej. Wszystkie trawniki, palmy i kwiaty zwykle mają wokół siebie rozciągniętą sieć nawadniających wężyków.

50 lat temu w tym miejscu był tylko piasek! Woda w kranach w Sharm el Sheikh to oczyszczana i odsalana woda morska. Nieliczne pobliskie źródła czystej górskiej wody czy tej pochodzącej z podziemnych źródeł nie wystarczyłyby dla milionów odwiedzających miasto czy do zapełnienia wszystkich hotelowych basenów. 

W wielu tańszych hotelach można nawet poczuć swojski zapach podczas podlewania trawników … tak,tak … woda jest odzyskiwana nawet z tego, co  zostawimy w toalecie 🙂 Dlatego z jednej strony opady deszczu to dobroć dla roślinności i całego ekosystemu południowego krańca Półwyspu Synaj. Z drugiej jednak strony Sharm el Sheikh jak i większość miast w Egipcie nie posiada kanałów odpływowych dla wody tzw. deszczówek, a więc jeśli popada kiedyś mocniej to deszczowa  woda spływa przez całe miasto do morza.

Pustynia SYnaj

 

Related posts

Leave a Comment