Bezpieczeństwo w Egipcie

Bezpieczeństwo w Egipcie – wakacje 2022

Aktualnie w Egipcie praktycznie nie ma obostrzeń covidowych. Z aktualnych doniesień naszych turystów wynika, że na lotnisku w Sharm el Sheikh po przylocie zdarzają się wyrywkowe kontrole, ale praktycznie nikt nie sprawdza dokładnie ani testów ani polskich paszportów covidowych.

Obostrzenia covidowe zniosły też IZRAEL i JORDANIA,  można więc w tej chwili korzystać ze wszystkich wycieczek na terenie Egiptu oraz z wycieczek do PETRY w Jordanii oraz do JEROZOLIMY i BETLEJEM, gdzie w programie wycieczki dodatkowo jest jeszcze rzeka Jordan, Jerycho i Morze Martwe

Bezpieczeństwo w Egipcie – wakacje 2021

KOMUNIKAT z dn. 24-06-2021

DO EGIPTU BEZ TESTÓW DLA ZASZCZEPIONYCH

Podrożujący, którzy po przylocie przedstawią dokument potwierdzający zaszczepienie na COVID-19, od którego upłynęło 14 dni (od daty podania ostatniej dawki) będą zwolnieni z obowiązku udokumentowania wykonania testu PCR nie wcześniej niż 72 h przed przylotem do Egiptu. Nie będzie od nich także wymagane wykonanie testu po przylocie na lotnisku w Egipcie.
Co powinno zawierać potwierdzenie szczepienia?
potwierdzenie wykonania szczepienia dwoma dawkami szczepionki (Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sinofarm, Sinovac, Spotnic) lub jedną dawką Johnson & Johnson
kod QR
POTWIERDZENIE SZCZEPIENIA DOSTĘPNE NA INTERNETOWYM KONCIE PACJENTA – pacjent.gov.pl SPEŁNIA TE WYMOGI

W smartfonie (Android, iOS) MOŻNA ZAINSTALOWAĆ APLIKACJĘ M-OBYWATEL, W KTÓREJ MOŻNA POBRAĆ KOD QR na SMARTFON

Dla osób niezaszczepionych w ramach przylotów z Polski obowiązują testy (można je wykonać zarówno na 72 godziny przed przylotem lub bezpośrednio po przylocie na lotnisku w Sharm el Sheikh – większość polskich biur podróży opłaca testy w ramach zakupionego pakietu wakacyjnego) Test na lotnisku w Sharm el Sheikh kosztuje 30 USD.

W Sharm el Sheikh nie ma obowiązku noszenia maseczek. Można korzystać ze wszystkich atrakcji i wycieczek https://taniewycieczkisharm.pl/

Można samodzielnie zwiedzać miasto (taksówki, busy https://sharm-el-sheikh.pl/wazne-dla-turystow/transport-i-komunikacja/)

Większość restauracji jest otwarta.

Kluby i dyskoteki działają.

Aktualne informacje zamieszczamy na naszym FB https://www.facebook.com/esharmpl

W ramach wprowadzonych zasad bezpieczeństwa niezależnie od Covid – na rejsach do Parku Ras Mohammed i w okolice Wyspy Tiran wymagane jest przesłanie danych paszportowych przy rezerwacji rejsu.

Bezpieczeństwo w Egipcie sierpień 2020

Bez testów na Koronawirusa dla turystów przylatujących lotami bezpośrednimi czarterowymi do Egipskich kurortów Sharm El-Sheikh, Taba, Hurghada, Marsa Alam oraz Matrouh podały Władze Egiptu. Do 31 października 2020 roku wprowadzono również zwolnienie z opłaty wizowej. Loty z Polski odbywają się od 20 sierpnia 2020 r.
Natomiast władze Egiptu wymagają od turystów negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19 przy przelotach  rejsowych lub wyjazdach do Egiptu organizowanych na własną rękę. Test powinien być przeprowadzony w okresie 72 godzin przed wjazdem na teren Egiptu. Powyższe regulacje będą stosowane od 15 sierpnia.
 
Ruch lotniczy w Egipcie został wznowiony od 1 lipca lotniska są otwarte. Ruch osobowy na egipsko-izraelskim przejściu granicznym w Tabie pozostaje zawieszony do odwołania. 
 
Transport publiczny w Egipcie pomiędzy godziną 24:00 a 4:00 rano jest wstrzymany. Utrzymane pozostaje obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych i środkach transportu. Sklepy pozostają otwarte do godziny 22:00, restauracje i kawiarnie (przy maks. 50% obłożeniu) do godziny 24:00. 
 
Turyści przybywający lotami czarterowymi bezpośrednio nad Morze Czerwone, Synaj Południowy, Marsa Matrouh, Luxor i Asuan zwolnieni są z opłaty za wizę do 31 października 2020 r. 
 
Przemieszczanie się między gubernatorstwami pozostaje zawieszone do odwołania. Co do zasady zorganizowany ruch turystyczny pozostaje ograniczony do trzech gubernatorstw: Morza Czerwonego, Synaju Południowego i Marsa Matrouh.
 
Podróżni udający się do Egiptu będą proszeni o wypełnienie kwestionariusza zdrowia zawierającego następujące informacje:
 
a) podróże osoby w ciągu ostatnich 14 dni przed wizytą w Egipcie;
b) potwierdzenie, że w ciągu 14 dni przed podróżą podróżny nie miał żadnych objawów związanych z COVID-19;
c) potwierdzenie, że podróżny nie miał kontaktu z pacjentami z COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni przed podróżą;
d) oświadczenie, że podróżny powiadomi kierownictwo hotelu lub lekarza, jeśli wykaże jakiekolwiek objawy związanych z COVID-19 podczas pobytu w Egipcie.
 
Podróżni będą zobligowani do przekazania ww. kwestionariusza na lotnisku po przylocie do Egiptu. Na lotnisku przyjezdni mogą zostać poddani pomiarowi temperatury. Władze lotniskowe mogą wymagać od podróżnych okazania odpowiedniego ubezpieczenia medycznego.
[źródło: https://www.traveliada.pl/info/id,1916/Lecisz_do_Egipskich_kurortow_bez_testow_na_Koronawirusa_i_bez_oplaty_wizowej.html]

 

Do SHARM EL SHEIKH aktualnie przylatują turyści zarówno z Europy jak i Krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu i krajów arabskich. W mieście odbywają się konferencje naukowe, wydarzenia kulturalne o międzynarodowym zasięgu czy sportowe. Polaków jest mało, stąd większość atrakcji dostępna jest w języku angielskim lub rosyjskim. Są też wycieczki z polskimi przewodnikami.

Ograniczona jest nadal możliwość wyjazdów autokarów turystycznych do KAIRU – nowa do Kairu droga jest już prawie gotowa, ale nadal najwygodniejszą formą na wycieczkę do KAIRU i na PIRAMIDY jest przelot samolotem. 

Pomiędzy Sharm el Sheikh i Hurghadą kursuje prom, dzięki któremu do Hurghady można się dostać drogą morską.

Uruchomione zostały po długiej przerwie wycieczki samolotem do Luksoru.

Dla turystów niedostępny jest legendarny Kolorowy Kanion koło Nuweiby – wycieczki odbywają się do kanionów w pobliżu miasta Dahab.

W tym roku oprócz wylotów z Warszawy i Katowic mają zostać wznowione również loty do Sharm el Sheikh z Poznania.

Bezpieczeństwo w Egipcie 2018

Sharm el Sheikh wypełnia się coraz bardziej turystami z różnych zakątków świata. Chociaż samolotów z Polski niewiele, to na ulicach, w hotelach, na plażach turystyczny gwar od rana do późnego wieczora. Turyści licznie odwiedzają Naama Bay, Soho Square, Old Market z nowym imponującym meczetem EL SAHABA lśniącym w słońcu ogromnymi złotymi kopułami. 

Nowy jest też największy AQUAPARK w Sharm el Sheikh, który znajduje się przy hotelu Albatros Aquapark w dzielnicy Hadaba.

Codziennie odbywają się rejsy po Morzu Czerwonym, wycieczki safari jeepami i na quadach, a gwarantowana słoneczna pogoda towarzyszy tutaj turystom od wczesnych godzin porannych. Tutaj warto wstawać wcześnie i cieszyć się Egiptem, a kłaść się późno bo wieczorne życie Sharm el Sheikh jest niezwykle bogate w atrakcje – od orientalnych

fot: travel365.md

pokazów, tradycyjnej muzyki i tańca po działające w Naama Bay i różnych częściach miasta dyskoteki i kluby nocne na światowym poziomie.

Restauracje, kafejki, kawiarnie – te z typowo egipską kuchnią oraz daniami z najróżniejszych stron świata znajdziemy nie tylko w hotelach, ale przede wszystkim w dzielnicach spacerowych czynne do późnych godzin nocnych. 

Bez przeszkód można korzystać ze wszystkich lokalnych atrakcji oraz wycieczek fakultatywnych i uroków Morza Czerwonego. Szczegółowe i aktualne programy wycieczek znajdziecie tutaj: WYCIECZKI SHARM EL SHEIKH 2018

Ograniczenia dotyczące bezpieczeństwa:

*Wycieczka KAIR i PIRAMIDY odbywa się tylko samolotem – decyzją Ministerstwa k4Turystyki Egiptu nie jest zalecane podróżowanie autokarem przez tereny zachodniego Synaju. Wyloty są dostępne codziennie ok. 7 rano, powrót ok. 22. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc – warto wycieczkę zarezerwować jeszcze przed wyjazdem na wakacje!

 

Ferie zimowe 2018

W sezonie zimowym 2018 do Sharm el Sheikh latają samoloty z lotnisk w Warszawie i Katowicach. W ofertach polskich biur podróży możemy polecić takie hotele jak:

5* Oriental Resort6 maja

5* Aqua Blu (największy aquapark w Sharm el Sheikh)

5* Rehana Royal Beach and SPA

5* Jaz Mirabel Beach

5* Barcelo Tiran

5* Royal Albatros Moderna

Z tanich hoteli dostępne są:

3* Sharm Cliff

3* Sharm Holiday13 lip1

3,5* Otium Aloha

3,5* Otium Amphoras

Wybierając hotel na wakacje warto skontaktować się z naszym CENTRUM REZERWACJI +48 503 97 48 43 – podpowiemy, jakie jest obłożenie hotelu, aktualna oferta oraz dostępne na miejscu atrakcje!

Ograniczenia dotyczące bezpieczeństwa:

*Wycieczka KAIR i PIRAMIDY odbywa się tylko samolotem – decyzją Ministerstwa k4Turystyki Egiptu nie jest zalecane podróżowanie autokarem przez tereny zachodniego Synaju. Wyloty są dostępne codziennie ok. 7 rano, powrót ok. 22. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc – warto wycieczkę zarezerwować jeszcze przed wyjazdem na wakacje!

*Wycieczki do JEROZOLIMY I BETLEJEM odbywają się w czwartek wieczorem – ze bethlehem-panoramicwzględu na małą liczbę turystów z Polski w autokarze zbieramy grupy międzynarodowe, które prowadzi angielski lub ukraiński przewodnik! Polski przewodnik na zamówienie dla grup minimum 10-osobowych!

*Ze względów bezpieczeństwa nie odbywają się wycieczki SUPER SAFARI i 12654577_945725825513721_9194737394976499961_nKOLOROWY KANION –  Polecamy w zamian zwiedzanie pustyni na wycieczkach SAFARI ABU GALUM oraz QUAD SAFARI.

Na terenie miasta Sharm el Sheikh można bez obaw poruszać się samodzielnie i korzystać ze wszystkich atrakcji. Działają restauracje, kafejki egipskie, kluby nocne i dyskoteki. Należy pamiętać aby mieć ze sobą drobne dolary na taksówki czy przejazdy busami. Dla osób, które wybierają się do Sharm el Sheikh po raz pierwszy polecamy wycieczkę po mieście z przewodnikiem CITY TOUR.

 

Grudzień 2015

Przed świętami Bożego Narodzenia mają zostać wznowione loty do kurortu Sharm el Sheikh z Polski. Polskie biura podróży zawiesiły wszystkie wyloty po katastrofie rosyjskiego samolotu. Po stronie egipskiej trwają inwestycje związane z wprowadzeniem dodatkowych zabezpieczeń na lotnisku w Sharm. Tymczasem w hotelach i na bazarach pusto. Do Egiptu nie latają również rosyjscy i brytyjscy turyści. Jednak dzięki połączeniom lotniczym przez Kair Sharm jest nadal dostępne dla turystów podróżujących poza biurami podróży. Ceny w egipskich hotelach spadły ze względu na niskie obłożenie. Polskie biura podróży sprzedają już oferty na ferie zimowe 2016.

Lipiec 2015

Egipskie Ministerstwo Turystyki wydało oświadczenie, w którym ubolewa nad decyzją polskiego rządu w sprawie ostrzeżenia dla Polaków o podróżowaniu do tego kraju. Treść oświadczenia:
„2 lipca 2015 Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało ostrzeżenie dla podróżujących „nie podróżuj”. Ministerstwo Turystyki w Egipcie ubolewa nad tą decyzją polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako, że Egipt ciągle intensyfikuje działania zwiększające bezpieczeństwo turystów.

Ministerstwo Turystyki podjęło specjalne kroki by jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo w kraju. W infrastrukturę został zainwestowany znaczący budżet, Włożono dużo wysiłku, by podnieść poziom bezpieczeństwa we wszystkich turystycznych kurortach Morza Czerwonego takich jak Sharm el Sheikh, Marsa Alam i Hurghada), ale również w znanych na cały świat miejscach historycznych jak Luxor, Assuan, czy Giza.

Chcielibyśmy podkreślić, że Egipt powołał specjalną jednostkę tzw. Policję Turystyczną, która dba o bezpieczeństwo turystów i zabytków. Policja Turystyczna to zarówno tajne jak i umundurowane jednostki. Wszystkie są doskonale przeszkolone w kwestiach zapewnienia bezpieczeństwa.

Egipt jako jedyny kraj w regionie podjął silne zapobiegawcze środki bezpieczeństwa takie jak np.:

  • zainstalowanie bramek kontrolnych na wszystkich wejściach do hoteli, zabytków, muzeów etc.
  • zainstalowanie systemu monitoringu (m. in. kamer) na ulicach
  • wprowadzenie kontroli samochodów ze specjalnymi detektorami
  • wprowadzenie obowiązkowych blokad na drogach i punktów, gdzie są sprawdzanie wszystkie samochody
  • wprowadzono dodatkową kontrolę na wszystkich lotniskach, wjazdach do miast i regionów
  • zmobilizowano dodatkowe siły policji (lotne i stacjonarne) do ochrony na terenie całego kraju, wyposażone w nowoczesny sprzęt.

Wszystkie te środki bezpieczeństwa zostały zauważone przez środowisko międzynarodowe związane z turystyką. Każdego miesiąca tysiące turystów z całego świata, w szczególności z dużych europejskich rynków takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Włochy czy Francja. Turystów wysyłają najwięksi turoperatorzy z tych krajów, jak TUI, Thomas Cook, FTI Touristik, Schauinsland Reisen. Nie zauważyli oni, aby w ostatnim czasie cokolwiek wpłynęło negatywnie na rezerwacje, odnotowano wzrost zainteresowania tym kierunkiem w stosunku do zeszłego roku.

Również ruch turystyczny z Polski trwa nieprzerwanie dzięki m.in touroperatorom takim jak: EXIMtours, Sun&Fun, Alfa Star, Wezyr Holidays – Coral Travel, Itaka itd. Ruch turystyczny odbywa się nie tylko jak dotychczas, ale również i w przypadku Polski zwiększył się w stosunku do ubiegłego roku. Jednocześnie Ministerstwo Turystyki informuje, że jest w ciągłym kontakcie m. in. z Polską Izbą Turystyki oraz touroperatorami opracowując zasady współpracy, rozwoju turystyki i bezpieczeństwa.

Egipt jest i zawsze będzie miał status wyjątkowej destynacji turystycznej oferując mieszankę atrakcji z zakresu sportów wodnych, przyrody, starożytnej kultury czy SPA itp. Ten wspaniały kraj znany jest także z legendarnej gościnności i przyjaznej natury mieszkańców.”

źródło: Tur-info.pl

Czerwiec 2015

Egipt jest bezpieczny dla turystów! W wakacyjnych kurortach nad Morzem Czerwonym: Sharm el Sheikh, Dahab, Taba  jest spokojnie. Turyści mogą bez przeszkód korzystać ze wszystkich atrakcji zarówno na terenie hoteli, jak i całego miasta. Na terenie całego Półwyspu Synaj odbywają się normalnie wszystkie wycieczki fakultatywne, safari, rejsy po Morzu Czerwonym.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymuje na swoich stronach przypomnienie o ostrzeżeniach dla podróżujących dotyczące Egiptu:

„W związku z nasileniem działalności grup przestępczych orazmożliwością ataków terrorystycznych Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu z wyłączeniem wyjazdów do miejscowości nad Morzem Czerwonym po stronie afrykańskiej (Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam), a także Sharm el-Sheikh oraz niezbędnych podróży w celach biznesowych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje za możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli zorganizowane lotnicze wyjazdy do ww. egipskich ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym,  kategorycznie ostrzegając przed wszelkimi wyjazdami indywidualnymi oraz grupowymi poza ośrodki turystyczne. Za szczególnie niebezpieczne uznaje się wyjazdy do centralnej i północnej części Synaju.

Sharm el Sheikh Plac Pokoju 2015
Sharm el Sheikh Plac Pokoju 2015

Zwracamy uwagę, że miejscowości turystyczne: Sharm el Sheikh, Taba, Dahab położone są w południowym Synaju, kurorty funkcjonują doskonale i bez przeszkód notując znaczący wzrost liczby zagranicznych turystów w porównaniu do zeszłego roku! Turyści mogą korzystać ze wszystkich atrakcji zarówno na terenie miast, jak i na wycieczkach fakultatywnych!

W marcu w Sharm el Sheikh odbyła się Międzynarodowa Konferencja Ekonomiczna, na której gościli przedstawiciele rządów i inwestorów z całego świata – co jest najlepszym dowodem na powrót turystyki w Egipcie i na Synaju do czasów świetności. Na zbliżające się Święta Wielkanocne, które w tym roku przypadają równocześnie w kościele katolickim, prawosławnym i koptyjskim hotele i apartamenty w Sharm el Sheikh zapowiadają ponad 90-procentowe obłożenie.

Strefy konfliktów na Synaju znajdują się w rejonie północnym bezpośrednio graniczącym ze Strefą Gazy. Mapę strefy konfliktów znajdą Państwo w tekście poniżej.

Na ferie 2015 Egipt

Park Narodowy Ras Mohammed teraz bez płatnej wizy!

Ferie zimowe w Egipcie będą w 2015 roku jednym z najpopularniejszych egzotycznych kierunków dla tych, którzy lubią słońce i ciepło. Ceny ofert na zimowe ferie dorównują tym z czasów letnich wakacji, co oznacza, że u touroperatorów trwa egipska passa. Chociaż na stronie polskiego MSZ nadal obowiązuje komunikat z września 2013 to właściwie wszystkie kraje UE już dawno odwołały swoje ostrzeżenia dotyczące spędzania wakacji w takich wakacyjnych kurortach jak Sharm el Sheikh, Dahab czy Taba. Równocześnie  działania władz egipskich skupione od wielu miesięcy na zapewnieniu turystom bezpieczeństwa znakomicie spełniają swoją rolę. Dodatkowo działania egipskiego Ministerstwa Turystyki sprawią, że już w najbliższych miesiącach Sharm el Sheikh powróci do swej roli perły Morza Czerwonego z nowymi atrakcjami dla odwiedzających to miejsce.

W czasie świąt Bożego Narodzenia i na Sylwestra trudno było znaleźć wolne miejsca w hotelach i apartamentach wakacyjnych. Sharm el Sheikh wraca do swej dawnej świetności miejsca pełnego spokoju, poczucia bezpieczeństwa i dobrej zabawy dla gości. Już wkrótce w Sharm el Sheikh otwarte zostanie Muzeum Starożytności, banki z Arabii Saudyjskiej podjęły decyzję o finansowaniu rozbudowy lotniska Ophira w Sharm el Sheikh, a największa sztuczna laguna świata – Sharm Lagoon – wpisana do Księgi Rekordów Guinessa jest już napełniona wodą!

Jedynym mankamentem dla turystów jest jeszcze wciąż trwający remont drogi do Kairu, związany również z rozbudową Kanału Sueskiego, dlatego z Sharm el Sheikh do Kairu można dostać się tylko samolotem. Większość chcących zwiedzić egipskie Piramidy chwali jednak to rozwiązanie, zamiast długiej ponad 1000- kilometrowej podróży autokarem.

Od czerwca 2014, kiedy na Synaju nie jest potrzebna turystom odpłatna wiza egipska za 25 USD – Sharm el Sheikh staje się topowym kurortem na wybrzeżu Morza Czerwonego. Płatna wiza egipska potrzebna jest tylko turystom wybierającym się do Luksoru lub Kairu, a wszystkie inne atrakcje i wyjazdy dostępne są teraz bez płatnej wizy.

EGIPT liderem końca lata

W biurach podróży króluje Egipt.

Z końcem lata coraz częściej turyści myślą o cieplejszych krajach. Stąd na pierwsze miejsce listy najpopularniejszych wyskoczył, i to od razu ze świetnym wynikiem 29,7 procent, Egipt. Do tej pory, od miesięcy, okupowała je Grecja, którą teraz możemy zobaczyć na drugiej pozycji z wynikiem – 15,7 procent. Trzecie miejsce zajęła Hiszpania, 14,5 procent, minimalnie wyprzedzając Turcję – 14,3 procent.

Już nic nie zmieni faktu, że był to wyjątkowo udany sezon dla biur podróży i touroperatorów – pisze w jednym z ostatnich raportów z tego lata prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Krzysztof Piątek

Na czym opiera to twierdzenie? Według danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX, sprzedaż w biurach podróży wzrosła tego lata o 27 procent w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku. W tym samolotowych o 31,7 procent, autokarowych o 3,8 procent, a z dojazdem własnym spadła o 14,2 procent.

Co jeszcze bardziej charakterystyczne to fakt, że trzy pierwsze miejsca na liście kierunków wylotów klientów biur podróży zajmują kurorty egipskie: Hurghada, Marsa Alam i Sharm el  Sheikh.

Tymczasem polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed wyjazdami do Egiptu, z wyjątkiem kurortów nad Morzem Czerwonym „po stronie afrykańskiej”. W komunikacie czytamy: „W związku z nasileniem działalności grup przestępczych oraz możliwością ataków terrorystycznych MSZ wydał komunikat, we którym odradza podróże do Egiptu z wyłączeniem wyjazdów do miejscowości nad Morzem Czerwonym po stronie afrykańskiej (Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam), a także Szarm el-Szejk oraz niezbędnych podróży w celach biznesowych.” Należy tu wyjaśnić, że w małych rolniczych miejscowościach na terenach Synaju nad Morzem Śródziemnym sytuacja polityczna nadal nie jest stabilna. Zdarzają się tam ataki na posterunki policji, wojska czy budynków rządowych. W całym Egipcie nie odnotowano jednak żadnych zdarzeń w pobliżu kurortów turystycznych, ani skierowanych przeciwko turystom. Wewnętrzne konflikty pozostają, ale Egipcjanie doskonale zdają sobie sprawę, że bezpieczeństwo turystów i ich coraz większa liczba to dla kraju źródło przychodów i wzrostu.

WYCIECZKI DO JEROZOLIMY i konflikt w Strefie Gazy

Lipiec 2014

Pomimo działań wojennych w Strefie Gazy wycieczki do Jerozolimy i Betlejem odbywają się normalnie. Nasze grupy wyjeżdżają aktualnie w każdą sobotę wieczorem, by w niedzielę zwiedzić Jerozolimę, Betlejem oraz zatrzymać się na kąpiel w Morzu Martwym.

Konflikt izraelsko-palestyński trwa od lat, tak samo jak działania wojenne na terenie Strefy Gazy, a mimo to od lat wycieczki do Jerozolimy odbywają się i stają coraz popularniejsze wśród turystów z całego świata. Strefa konfliktu znajduje się  w basenie Morza Śródziemnego – w oddaleniu od Jerozolimy.Na mapce prezentujemy przebieg tras turystycznych przez Półwysep Synaj i Izrael.

Jerozolima jest świętym miastem trzech religii, zarówno dla chrześcijan, żydów jak i muzułmanów jest to miejsce szczególne. Przedstawiciele tych trzech religii mieszkają tam obok siebie i nie są skłonni do konfliktów. Z przyjaźnią witają przybyszów z całego świata i z troską dbają o ich poczucie bezpieczeństwa.

Zapraszamy do zwiedzania Jerozolimy! Więcej …>>>

BEZPIECZEŃSTWO W EGIPSKICH KURORTACH

Czerwiec 2014

Wakacje 2014 – pytania o bezpieczeństwo w Egipcie.

W wakacyjnych kurortach nad Morzem Czerwonym jest spokojnie. Turyści mogą bez przeszkód korzystać ze wszystkich atrakcji zarówno na terenie hoteli, jak i całego miasta. Wstrzymane są nadal tylko wycieczki autokarowe do Kairu. Na terenie całego Półwyspu Synaj odbywają się normalnie wszystkie wycieczki fakultatywne, safari, rejsy po Morzu Czerwonym. W mieście otwarte są wszystkie kluby, restauracje, centra handlowe, a korzystający z nich turyści mogą bez przeszkód poruszać się po całym terenie Sharm el Sheikh.

Półwysep Synaj oddzielony jest od Kairu przejazdem przez Kanał Sueski, a każdy nadmorski kurort od lat strzeżony jest poprzez system bram wjazdowych i punktów kontrolnych. Priorytetem dla Egipcjan w kurortach turystycznych jest przede wszystkim utrzymanie spokoju i płynności ruchu turystycznego, który jest dla nich ogromnym źródłem dochodów.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w tymczasowo aktualizowanych komunikatach nadal odradza wyjazdy indywidualne i grupowe poza ośrodki turystyczne na terenie Egiptu. Rezydenci biur podróży informują jednak, że wszystkie wycieczki na Górę Mojżesza, do Petry w Jordanii czy do Jerozolimy w Izraelu odbywają się normalnie.

Warto wiedzieć, że każda wycieczka każdego organizatora musi otrzymać przed wyjazdem z miasta pozwolenie na wyjazd od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na Synaju. Tak więc w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek niebezpieczeństwa wszystkie wycieczki mogą zostać wstrzymane nawet na ostatni moment przed wyjazdem, a nawet cofnięte z powrotem do kurortu wakacyjnego. W takich przypadkach organizatorzy wyjazdów zwracają uczestnikom koszty wycieczki.

Egipskie Ministerstwo Turystyki uruchamia w ośrodkach turystycznych system kamer, dzięki którym można obejrzeć co dzieje się na plażach i ulicach kurortów turystycznych. Link: Egypt Now! Online

Maj 2014 – Taba

Dlaczego nie ma samolotów do Taby? Tym razem natura pokonała człowieka. Miejscowość Taba położona na krańcu Zatoki Akaba położona jest przy linii brzegowej w bliskiej odległości gór. Wyjątkowo obfite opady deszczu spowodowały, że woda z gór spływając w stronę morza zalała część ośrodków hotelowych, a także lotnisko w Tabie. Trwają prace naprawcze i remontowe, które jednak wymagać będą wielu tygodni i poważnych nakładów finansowych. Część hoteli w Tabie nie doznała szkód i dostępna jest do dyspozycji turystów. Tymczasowo jednak loty odbywają się na lotnisko w Sharm el Sheikh i stamtąd biura podróży dowożą turystów autokarami do Taby.

 

Marzec 2014 – W kurortach bezpiecznie

Sytuacja polityczna w Egipcie uspokaja się. Po długich miesiącach zawirowań i zmian Egipcjanie czekają na zbliżające się wybory, w których niewątpliwym liderem ma być pochodzący z ekipy Hosni Mubaraka generał El-Sisi. Według wielu opinii będzie on gwarantem stabilizacji i spokoju w Egipcie, które temu krajowi niezbędne są do utrzymania ruchu turystycznego w nadmorskich kurortach oraz historycznych miejscach jak Luksor czy Giza. W nadmorskich kurortach oprócz plakatów wyborczych właściwie nie widać polityki ani wydarzeń ze stolicy. Turystyczny rytm miast pozwala spędzać tu wakacje turystom z całego świata bez żadnych przeszkód.

Ministerstwo Turystyki Egiptu przygotowuje na najbliższe miesiące kampanie reklamowe i promocyjne skierowane do krajów, które w mają największy udział w ruchu turystycznym. Nowe połączenia turystyczne mają zostać uruchomione również z krajów Dalekiego Wschodu takich jak Japonia czy Chiny.

 

20-02-2014 OŚWIADCZENIE PO ZAMACHU W TABIE

Komunikat przypisywany organizacji Jamaat Ansar Bajt al-Makdis, w którym straszy ona zaatakowaniem turystów, „jest fałszywy i nie ma żadnych podstaw” – zapewnia minister turystyki Egiptu

Minister Turystyki Hischam Zazou wydał oświadczenie w związku z niedawnym atakiem terrorystów na autobus wiozący na Synaju koreańskich turystów. Trzech turystów i kierowca zginęli, a kilkanaście innych osób zostało rannych.

Kilka godzin po tym ataku pojawiły się doniesienia, że do wysadzenia autobusu przyznało się ugrupowanie Ansar Bajt al-Makdis, które zagroziło jednocześnie turystom, że nadal będzie ich atakowało, jeśli nie opuszczą Egiptu do czwartku. Dżihadyści mieli napisać o tym na Twitterze.

„Oświadczenie Ministra Turystyki Arabskiej Republiki Egiptu

Wyrażam głęboki żal w związku z ostatnim tragicznym incydentem, w którym koreańscy turyści ponieśli śmierć i zostali ranni. Chciałbym przekazać moje najszczersze kondolencje dla narodu i rządu Korei Południowej, jak również rodzin ofiar.

Wszczęliśmy bardzo drobiazgowe śledztwo, z udziałem wszystkich niezbędnych organów. Ma ono wyjaśnić wszelkie okoliczności tego wydarzenia.

Ministerstwo Turystyki Arabskiej Republiki Egiptu zapewnia, że wszystkie struktury odpowiedzialne za bezpieczeństwo w kraju, podejmują wszelkie niezbędne środki ostrożności zmierzające do wyeliminowania tego typu incydentów w przyszłości.

Chciałbym zapewnić, że sprawcy tego incydentu zostaną zatrzymani, a następnie skazani. Sprawiedliwość zostanie wymierzona, a prawo oraz porządek zwyciężą.

W nawiązaniu do komunikatu przypisywanego grupie Jamaat Ansar Bajt al-Makdis, chcielibyśmy wyjaśnić następujące kwestie:

– Nadany komunikat jest fałszywy i nie ma żadnych podstaw, gdyż jak sam Jamaat wielokrotnie potwierdzał we wszystkich swoich poprzednich oświadczeniach, nie ma konta na żadnej z platform społecznościowych, takich jak: Twitter, Facebook, itp..

– Jamaat nie posiada oficjalnego konta e-mail i nie komunikuje się ani z oficjalnymi, ani z nieoficjalnymi organami.

Warto również wspomnieć, że wielu szanowanych i zaufanych przedstawicieli  mediów, think tanków, jak również dziennikarzy, redaktorów, publicystów i korespondentów ma poważne wątpliwości co do wiarygodności konta e-mail oraz samej deklaracji”.

Najwyraźniej polski MSZ również nie traktuje zapowiedzi dżihadystów zbyt serio, jego komunikat dla turystów podróżujących do Egiptu ma drugi stopień w skali czterostopniowej: „ostrzegamy przed podróżą”. Ministerstwo nie odradza podróżowania nad Morze Czerwone, namawia jednak, by nie opuszczać turystycznych enklaw i nie zapuszczać się w głąb Egiptu.

Źródło: Rzeczpospolita http://www.rp.pl/artykul/2,1088541-Egipt–pogrozki-terrorystow-to-falszywy-alarm.html

POLSKI MSZ NIE ODRADZA JUŻ EGIPTU 27-11-2013

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło swoją rekomendację dla wyjazdów do Egiptu z „nie podróżuj” na „ostrzegamy przed podróżą”. Zmiana rekomendacji MSZ na mniej kategoryczną z pewnością uspokoi wielu turystów, którzy planują w zimowych miesiącach wybrać się na wakacje do słonecznego Egiptu.

Pomimo spokojnej sytuacji w Egipcie polski resort spraw zagranicznych w dalszym ciągu przestrzega przed podróżami do Kairu i innych dużych miast.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje jednocześnie za możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli, wyjazdy zorganizowane z Polski do egipskich ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym, kategorycznie ostrzegając przed wszelkimi wyjazdami indywidualnymi oraz grupowymi poza ośrodki turystyczne, a szczególnie do Gubernatorstwa Północnego Synaju, ze względu na znaczny wzrost w ostatnim okresie działalności grup przestępczych i ataków terrorystycznych” – czytamy w treści ostrzeżenia.

Naszym zdaniem brakuje tu dodatkowego wyjaśnienia dotyczącego Gubernatorstwa Północnego Synaju – rejon też położony jest bezpośrednio przy granicy ze Strefą Gazy i od wielu lat był zarzewiem konfliktów, co nie ma jednak wpływu na ruch turystyczny na Południowym Synaju w miejscowościach takich jak Sharm el Sheikh, Taba czy Dahab, o czym piszemy w notatce z 19-08-2013 oraz wcześniejszych raportach o bezpieczeństwie na Synaju.

 

OD PAŹDZIERNIKA LATAMY DO EGIPTU 30-09-2013

Polskie biura podróży wznawiają wyloty do egipskich kurortów. W październiku nie ma zbyt wiele wykupionych rezerwacji wczasów, stąd możliwe są loty charterowe z międzylądowaniem w celu połączenia wylotów z Warszawy z Katowicami, a z Wrocławia z Poznaniem i Gdańskiem. Miejsc w samolotach nie jest więc dużo, stąd ceny wypoczynku w Egipcie w polskich biurach na ten moment nie spadają. Najkorzystniejsze oferty wakacji w Sharm el Sheikh są tej jesieni na początku listopada oraz w okresie przedświątecznym w grudniu.

W miejscowościach nad Morzem Czerwonym jest już, jak zwykle o tej porze roku, dużo turystów z Wielkiej Brytanii, Włoch, Rosji, Ukrainy, Litwy, Łotwy czy Turcji. Od 10 września zostały wznowione wszystkie wycieczki fakultatywne oprócz wyjazdów do Kairu.

 

THOMAS COOK i INNI WRACAJĄ DO EGIPTU 20-09-2013

Poza polskimi touroperatorami od 30 września loty do Egiptu wznawia koncern Thomas Cook, właściciel marki Neckermann, choć pierwotnie firma wakacje w Egipcie zawiesiła w swojej ofercie do końca października.

Ceny będą na pewno bardzo, bardzo atrakcyjne. Zwykle tak jest, że każde załamanie ruchu turystycznego do jakiegoś kraju powoduje super warunki w następnym okresie. W tym sezonie mieliśmy przykład Grecji – mówi Krzysztof Piątek z Neckermanna. – Egipt nie ma alternatywy– podkreśla Samir Hamouda, prezes biura Sun& Fun- jest blisko, jest tam ciepło i morze, nie tylko baseny jak na Kanarach. Więcej …

EGIPT JEST BEZPIECZNY 23-08-2013

W kurortach jest bezpiecznie. – Ci, którzy znają Synaj czy Sharm el Sheikh doskonale wiedzą, że strefa ta podlega specjalnej ochronie. Do Sharm el Sheikh prowadzi przez pustynię jedna droga od strony Kairu i jedna od strony przejścia granicznego Egipt-Izrael. Drogi te od lat są monitorowane przez służby bezpieczeństwa i wojsko, a do miasta wjeżdża się przez bramę, która stanowi swoiste przejście graniczne, co ma zapewnić spokój w kurorcie – informuje Aneta Ankiewicz z E-SHARM.PL Agencji Rozwoju Turystyki.

Polski serwis turystyczny zapytuje, jakie działania są podejmowane ze strony egipskiej w celu zapewnienia bezpieczeństwa przebywającym na miejscu turystom?

W Sharm el Sheikh przede wszystkim opieramy się na pracy i zaleceniach specjalnie do tego powołanej policji turystycznej. Każdy wyjazd poza miasto jest rejestrowany i musi otrzymać pozwolenie od takich służb. Dzięki temu nawet w momencie wyjazdu z miasta – autokary są pod opieką i w razie niebezpieczeństwa mogą zostać zawrócone. Zapewnianie bezpieczeństwa na miejscu odbywa się więc na bieżąco. Na terenie kurortu można poruszać się samodzielnie zarówno taksówkami, busami jak i spacerując. W sytuacji, gdy na 12 godzin wprowadzono godziny policyjne służby hotelowe informowały gości o zakazie opuszczenia hotelu w godzinach nocnych i był to jedyny wieczór, kiedy większość klubów i restauracji nie pracowało

Więcej…

WSTRZYMANE WYLOTY DO EGIPTU 21-08-2013

Po tym jak na odwołanie lotów zdecydowało się w ubiegłym tygodniu TUI, dziś w ślady tego touroperatora poszli kolejni: Neckermann, Wezyr, Itaka oraz Rainbow Tours. Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo odradza podróże do Egiptu, NIE ZMIENIŁO jednak rekomendacji na najwyższy, czwarty poziom ostrzeżenia, czyli „opuść natychmiast”, co oznacza, że turyści przebywający w Egipcie są nadal bezpieczni- aktualnie przebywa ich w Egipcie ok 11,5 tysiąca.

Nie bez wpływu na taką a nie inna decyzję miały zapewne ostatnie wydarzenia w Hurghadzie, gdzie aresztowano kilkanaście osób powiązanych z Bractwem Muzułmańskim, m.in. za posiadanie koktajli Mołotowa oraz granatów hukowych. Trzeba mieć na uwadze, że Hurghada jest jednak w znacznej mierze normalnym egipskim miastem pełniącym również funkcje turystyczne, Sharm el Sheikh jest typowym kurortem wypoczynkowym i tu na razie absolutnie żadnego zagrożenia dla turystów nie ma.

POLSKIE BIURA NIE WSTRZYMUJĄ WYLOTÓW 19-08-2013

Jak informuje Polski Związek Organizatorów Turystyki polskie biura podróży po spotkaniu z Polską Izbą Turystyki i przedstawicielami MSZ nie zdecydowały o odwołaniu wylotów do Egiptu. 

Swoje wyloty odwołało tylko TUI. Większość polskich biur podróży oferuje Klientom możliwość rezygnacji z wakacji w Egipcie bez kosztów, pod warunkiem zamiany na inny kierunek wakacyjny. Rezygnacja z wyjazdu bez opcji zamiany oczywiście wiąże się z kosztami zgodnie z podpisaną umową.

Według bieżących informacji od rezydentów biur podróży przebywających na stałe w Egipcie – w kurortach Sharm el Sheikh, Taba i Dahab jest spokojnie i bezpiecznie można korzystać z wakacyjnych atrakcji.

Polskie media poinformowały 19 sierpnia o atakach na Synaju w miejscowości Rafah. Tereny te objęte są konfliktami od dawna bez wpływu na ruch turystyczny. Na mapce zaznaczyliśmy miejsce, gdzie znajduje się ta strefa. Od kilku lat nieprzerwanie trwają tam zamieszki, rejon też położony jest bezpośrednio przy granicy ze Strefą Gazy i zawsze był zarzewiem konfliktów, co nie ma jednak wpływu na ruch turystyczny na Południowym Synaju w miejscowościach takich jak Sharm el Sheikh, Taba czy Dahab.

Mieszkańców południowego Synaju, gdzie znajdują się miejscowości turystyczne takie jak Sharm el Sheikh, Dahab czy Taba, nie dotyczy sytuacja regionów północnych. Priorytetem dla Egipcjan i Beduinów wokół kurortów turystycznych jest przede wszystkim utrzymanie spokoju i płynności ruchu turystycznego, który jest dla nich ogromnym źródłem dochodów.

Patrząc na mapę północnego Synaju łatwo zauważyć, że tereny te, oddalone od ruchu turystycznego, to głównie osady rolnicze, ale też bezmiar terenów pustynnych, które mogły pozwalać powstawanie lokalnych problemów związanych przede wszystkim z pobliską Strefą Gazy.

KOMUNIKAT MSZ 16-08-2013

Polskie MSZ zmieniło rekomendację dla turystów planujących wczasy w Egipcie na „nie podróżuj”. Wcześniej podobne ostrzeżenie wydały władze niemieckie, rosyjskie oraz amerykańskie. Jak stwierdził Michał Safianik z MSZ, ostrzeżenie ma charakter prewencyjny.

Poinformowano, że podwyższenie stopnia zagrożenia jest wynikiem wydarzeń w perspektywie kilku tygodni, a nie ostatnich dni. MSZ potwierdza, że nie ma informacji o tym, aby Polacy w kurortach byli w jakimkolwiek niebezpieczeństwie.

„Obywatele polscy przebywający w Egipcie powinni zachować szczególną ostrożność”- podaje MSZ w swoim komunikacie. W najbliższym czasie znane powinno być stanowisko biur podróży w kontekście przyszłotygodniowych wylotów do egipskich kurortów.

W Sharm el Sheikh można korzystać bez przeszkód z lokalnych atrakcji, takich jak rejsy, nurkowania, safari, quady, dyskoteki, restauracje, kluby, sklepy i centra handlowe.

SHARM EL SHEIKH 15-08-2013

TURYŚCI SĄ BEZPIECZNI

W czwartek 15 sierpnia po godzinie 15 w Sharm el Sheikh po niecałej dobie od wprowadzenia przestała obowiązywać godzina policyjna.  Turyści mogą poruszać się bez przeszkód po całym kurorcie, wszystkie sklepy, kluby i restauracje są otwarte.

Pozostaje ograniczenie związane z podróżowaniem w nocy poza kurorty, w związku z tym nie odbywają się wycieczki na Górę Mojżesza, a wycieczki z Sharm el Sheikh do Jerozolimy i Petry mają zmieniony program. Poniżej szczegóły:

WYCIECZKA DO JEROZOLIMY I BETLEJEM z noclegiem

PROGRAM: wyjazd z Sharm el Sheikh w niedzielę ok. 4 rano, przejazd autokarem

do przejścia granicznego Taba- Eilat, przejazd do Betlejem, obiad ( w cenie), zwiedzanie Betlejem (Bazylika Narodzenia, Żłobek, Stare Miasto), czas wolny, kolacja, nocleg i śniadanie w hotelu. W poniedziałek przejazd do Jerozolimy, Góra Oliwna, Droga Krzyżowa, zwiedzanie Bazyliki Grobu Pańskiego, Golgoty, wejście do Grobu Pańskiego, Ściana Płaczu,

czas na zakupy, przejazd nad Morze Martwe, obiad (w cenie), czas na kąpiel w morzu i zakupy, przejazd do przejścia granicznego, powrót do Sharm el Sheikh około godz. 18.

Cena 135 USD za osobę (dodatkowo płatne napoje)

WYCIECZKA DO PETRY z noclegiem

PROGRAM: wyjazd autokarem z hotelu około godz. 4 rano we wtorek lub piątek ,przejazd do portu w Tabie, rejs statkiem do Akaby (Jordania), przejazd autokarem do Wadi Musa, wejście na teren Petry, opcjonalna wliczona w cenę przejażdżka konna, przejście przez kanion Siq, zwiedzanie Skarbca Faraona, Grobowce Królewskie, Amfiteatr, Ulica Rzymska, czas wolny na zwiedzanie i zakupy, zbiórka na lunch w wyznaczonej restauracji, Powrót do Akaby, rejs do Egiptu, nocleg w hotelu w Tabie, powrót autokarem do Sharm el Sheikh około godz. 10 rano.

Cena 260 USD (dodatkowo płatne napoje)

STAN WYJĄTKOWY W EGIPCIE 14-08-2013

W środę 14 sierpnia władze Egiptu wprowadziły stan wyjątkowy w kilkunastu egipskich prowincjach. Jego celem jest przywrócenie porządku w kraju i zapobieganie kolejnym zamieszkom i starciom. W licznych miastach wprowadzono zakaz poruszania się po ulicach w godzinach nocnych, czyli tzw. godziny policyjne. W Sharm el Sheikh służby hotelowe informują na bieżąco, czy można wieczorem opuścić hotel.

Dla turystów stan wyjątkowy oznacza też ograniczenia w poruszaniu się w Egipcie poza kurorty turystyczne. Decyzje o wyjazdach poza kurorty wydaje przed każdą wycieczką egipska Policja Turystyczna, od której każda wycieczka musi otrzymać pozwolenie na wyjazd. W trosce o bezpieczeństwo turystów wycieczki mogą być odwoływane.

Jak informuje TVN24 „Polskie MSZ ostrzega przed wyjazdami do Kairu i innych dużych aglomeracji miejskich w związku z zamieszkami w Egipcie. Resort zapewnia jednak, że w popularnych kurortach nad Morzem Czerwonym jest bezpiecznie.Jak powiedział w TVN24 dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Michał Safianik, ministerstwo już od ponad dwóch lat kategorycznie odradza wszelkie wyjazdy do Kairu i innych dużych egipskich aglomeracji.

W kurortach sytuacja pod kontrolą

Polski MSZ uważa jednocześnie za bezpieczne zorganizowane wyjazdy grupowe do kurortów nad Morzem Czerwonym. Jak zaznaczył Safianik, polscy konsulowie są w kontakcie z rezydentami biur podróży, śledzą sytuację na bieżąco, również we współpracy z innymi państwami Unii Europejskiej.Safianik dodał również,

że do tej pory MSZ nie otrzymało niepokojących sygnałów od polskich turystów przebywających w Egipcie. – Uważamy, że wyjazdy do kurortów są bezpieczne – powtórzył Safianik”.

Powodem wprowadzenia stanu wyjątkowego w Egipcie były krwawe starcia i zamieszki w Kairze pomiędzy grupami wspierającymi partię Bractwo Muzułmańskie, a siłami bezpieczeństwa kraju. Od czasu powołania tymczasowego rządu zwolennicy byłego prezydenta protestują i nie przystępują do rozmów z tymczasowymi władzami. Tymczasowy rząd Egiptu już wcześniej zapowiadał, że nie będzie tolerować organizowanych przez islamistów blokad w miastach.  

 

EGIPT sytuacja 08-08-2013

Wraz z zakończeniem Ramadanu egipskie służby turystyczne zezwalają na odbywanie się wszystkich wycieczek fakultatywnych na terenie Egiptu. Tymczasowo jeszcze niedostępne są tylko wyjazdy do Kairu i pod Piramidy w Gizie.  W kurortach przez cały czas jest spokojnie. W Kairze tymczasem trwają rozmowy z udziałem międzynarodowych dyplomatów, których celem jest zakończenie trwającego już ponad miesiąc kryzysu politycznego w Egipcie. Mimo nadal odbywających się demonstracji nie dochodzi już do krwawych zamieszek.

SYTUACJA NA SYNAJU 15-07-2013

O zamieszkach na Synaju doniosły w poniedziałek również polskie media. Wydarzenia w miejscowości El-Arisz dzieją się jednak z dala od turystycznych kurortów i tras turystycznych. Miejscowość ta jest oddzielona dodatkowo siatką punktów kontrolnych, ze względu na to, że w tym rejonie przygranicznym nieopodal Strefy Gazy od lat sytuacja nie jest stabilna.

Na mapie pokazujemy trasy turystyczne oraz na czerwono rejon konfliktów w El-Arisz.

W miejscowościach turystycznych od Taby przez Dahab po Sharm el Sheikh ruch turystyczny odbywa się normalnie, wszystkie wyprawy poza ośrodki turystyczne realizowane są według planu. Wstrzymane są tylko wycieczki do Kairu.

EGIPT BEZPIECZEŃSTWO 11-07-2013

Nadejście Ramadanu uspokoiło sytuację na egipskich ulicach. Kairski plac Tahrir opustoszał, a telewizje wprowadziły regularny program zamiast relacji na żywo. 30-dniowy post w Ramadanie jest czasem  modlitwy, oczyszczenia duszy i ciała, bliższego kontaktu z wiarą, jest czasem pokuty i bliższych kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. W egipskich kurortach życie toczy się normalnym turystycznym trybem, a mieszkańcy Egiptu po całodniowym poście wieczorami spotykają się na wspólny posiłek z przyjaciółmi i rodziną. Kafejki i restauracje pełne są rodzin z dziećmi.

Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur wydał dekret o przeprowadzeniu wyborów parlamentarnych na początku przyszłego roku, najprawdopodobniej w połowie lub w końcu lutego, a po nich nowy parlament ma ogłosić termin wyborów prezydenckich. Wcześniej Egipcjanie mają głosować w referendum nad poprawkami do konstytucji.

SHARM EL SHEIKH BEZPIECZEŃSTWO 08-07-2013

W związku z licznymi zapytaniami na temat sytuacji w Sharm el Sheikh informujemy, że w wakacyjnych kurortach nad Morzem Czerwonym jest spokojnie. Turyści mogą bez przeszkód korzystać ze wszystkich atrakcji zarówno na terenie hoteli, jak i całego miasta. Wstrzymane są nadal tylko wycieczki do Kairu. Na terenie całego Półwyspu Synaj odbywają się normalnie wszystkie wycieczki fakultatywne, safari, rejsy po Morzu Czerwonym. W mieście otwarte są wszystkie kluby, restauracje, centra handlowe, a korzystający z nich turyści mogą bez przeszkód poruszać się po całym terenie Sharm el Sheikh.

Półwysep Synaj oddzielony jest od Kairu przejazdem przez Kanał Sueski, a każdy nadmorski kurort od lat strzeżony jest poprzez system bram wjazdowych i punktów kontrolnych. Priorytetem dla Egipcjan w kurortach turystycznych jest przede wszystkim utrzymanie spokoju i płynności ruchu turystycznego, który jest dla nich ogromnym źródłem dochodów.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy indywidualne i grupowe poza ośrodki turystyczne na terenie Egiptu. Rezydenci biur podróży informują, że wszystkie wycieczki na Górę Mojżesza, do Petry w Jordanii czy do Jerozolimy w Izraelu odbywają się bez przeszkód.

Warto wiedzieć, że każda wycieczka każdego organizatora musi otrzymać przed wyjazdem z miasta pozwolenie na wyjazd od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na Synaju. Tak więc w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek niebezpieczeństwa wszystkie wycieczki mogą zostać wstrzymane nawet na ostatni moment przed wyjazdem, a nawet cofnięte z powrotem do kurortu wakacyjnego. W takich przypadkach organizatorzy wyjazdów zwracają uczestnikom koszty wycieczki.

Aktualną sytuację dotyczącą wyjazdów mogą Państwo zawsze potwierdzić w naszym Centrum Rezerwacji E-SHARM.PL – sms lub tel. +48 503 97 48 43.

EGIPT BEZPIECZEŃSTWO 03-07-2013

Po 3 dniach protestów i demonstracji w całym kraju w środę wieczorem 3 lipca prezydent Mohammed Moursi po roku prezydentury został odwołany ze stanowiska. Egipt świętuje nadejście nowej ery. Dotychczasowa konstytucja została czasowo zawieszona, tymczasową głową państwa został prezes Sądu Konstytucyjnego, wkrótce odbędą się przedterminowe wybory prezydenckie i parlamentarne. Dla mieszkańców Egiptu to moment wielkiej radości i dumy!

Wyjeżdżając na wakacje do Egiptu nie zapomnijmy pogratulować mieszkańcom tego kraju siły woli i osiągnięcia celów.

W czasie 3 dniowych protestów nie było żadnego zagrożenia dla turystów.

W nadmorskich kurortach jest bezpiecznie. Miasta żyją swoim turystycznym rytmem ze wszystkimi dostępnymi atrakcjami. Polski MSZ zaleca aby aktualnie nie udawać się do takich miast jak Kair czy Aleksandria.

Aktualną sytuację dotyczącą wyjazdów mogą Państwo zawsze potwierdzić w naszym Centrum Rezerwacji E-SHARM.PL – sms lub tel. +48 503 97 48 43.

RAPORT Z DNIA 02-07-2013

W Sharm el Sheikh oraz na całym terenie Półwyspu Synaj turyści są bezpieczni. Wszystkie wycieczki odbywają się bez zakłóceń, odwołane zostały tylko wyjazdy do KAIRU  i pod PIRAMIDY.

W dużych miastach Egiptu (Kair, Aleksandria) odbywają się teraz codziennie demonstracje. Również na terenie kurortów wakacyjnych mogą odbywać się pikiety i marsze, jednak egipscy mieszkańcy i pracownicy w wakacyjnych kurortach mają na uwadze przede wszystkim pracę na rzecz ruchu turystycznego oraz utrzymanie spokoju i poczucia bezpieczeństwa dla turystów. Nie ma powodów do obaw, nawet jeśli będą Państwo świadkami takich demonstracji w Sharm el Sheikh.

Aktualną sytuację dotyczącą wyjazdów mogą Państwo zawsze potwierdzić w naszym Centrum Rezerwacji E-SHARM.PL – sms lub tel. +48 503 97 48 43.

RAPORT Z DNIA 01-07-2013

W niedzielnych masowych demontracjach na ulicach większości egipskich miast wzięły udział miliony Egipcjan. Jedni wołali, by ustąpił obecny prezydent Mohammed Moursi, inni dawali glosy swojego poparcia. Trzeba przyznać, że po 2 latach od egipskiej rewolucji Egipcjanie pokazali wielką klasę społecznego dialogu. Demontracje były pokojowe, bez agresji, przemocy i walk. Epicentrum wydarzeń był kairski Plac Tahrir. Do wtorku protestujący czekają na reakcję obecnego prezydenta.

W samym Sharm el Sheikh również odbył się marsz i wiec, w którym mieszkańcy Sharm el Sheikh wyrazili swoją wolę zmian w kraju. Nie było zagrożeń dla turystów.

Wycieczki do Kairu na ten moment nadal nie odbywają się. Wszystkie inne wycieczki odbywają się bez zakłóceń.

RAPORT Z DNIA 23-06-2013

WAŻNA INFORMACJA DLA WYBIERAJĄCYCH SIĘ DO EGIPTU!
30 czerwca w rocznicę wyboru prezydenta Morsy`ego, Egipcjanie szykują się do „narodowego ruszenia”. Epicentrum protestów będzie KAIR.
W kurortach wypoczynkowych nie spodziewamy się zamieszek czy demonstracji. Tu zwykle – tak jak w czasie rewolucji – egipscy obywatele zainteresowani są przede wszystkim pracą na rzecz ruchu turystycznego i utrzymaniem spokoju.
Jednak ze względów bezpieczeństwa już teraz zapowiedziane zostało zamknięcie dróg pomiędzy Półwyspem Synaj a Egiptem kontynentalnym.
W najbliższym czasie do Kairu ze względów bezpieczeństwa nie pojedziemy! O sytuacji po 30 czerwca będziemy na bieżąco informować!

RAPORT Z DNIA 01-06-2013

Zbliża się sezon wakacyjny 2013. W związku z licznymi zapytaniami na temat bezpieczeństwa w Egipcie informujemy, że ruch turystyczny w Egipcie odbywa się bez zakłóceń. Na terenie Sharm el Sheikh oraz w innych kurortach nad Morzem Czerwonym można spokojnie wypoczywać oraz korzystać z lokalnych atrakcji. Bez problemów można poruszać się samodzielnie na terenie miasta. Wycieczki fakultatywne na terenie Półwyspu Synaj, wyjazdy do Jerozolimy i Betlejem, Petry w Jordanii czy rejsy morskie odbywają się według terminów podanych przez biura podróży. Tylko wycieczki do Kairu i Luksoru mogą zostać odwołane w przypadku, gdyby w tych miastach odbywały się wiece i demonstracje polityczne.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ostatnim komunikacie z marca 2013 uznaje za możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli wyjazdy zorganizowane z Polski do egipskich ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym.

Aktualną sytuację dotyczącą wyjazdów mogą Państwo zawsze potwierdzić w naszym Centrum Rezerwacji E-SHARM.PL – sms lub tel. +48 503 97 48 43.

RAPORT Z DNIA 15-01-2013

W związku z wyjazdami do Sharm el Sheikh informujemy, że wszystkie wycieczki fakultatywne na terenie Egiptu odbywają się bez przeszkód. Jedyne kierunki wycieczek, jakie mogą zostać odwołane to Kair lub Luksor. Wycieczki na terenie Półwyspu Synaj, wyjazdy do Jerozolimy i Betlejem, Petry w Jordanii czy rejsy morskie odbywają się według terminów podanych przez biura podróży. W sytuacjach jakichkolwiek konfliktów lub zamieszek na terenie Egiptu Policja Turystyczna na bieżąco podejmuje decyzję, czy opuszczanie kurortów jest wskazane i bezpieczne.  Rezydenci niektórych biur podróży mogą wprowadzać Państwa w błąd informując, że wycieczki są zakazane. Takie praktyki wynikają zwykle z faktu, że Państwa biuro podróży może nie mieć wystarczającej liczby chętnych, by wycieczka odbyła się z zyskiem dla biura podróży.

RAPORT Z DNIA 30-11-2012

Zamieszki w Kairze i protesty odbywają się prawie bez przerwy, zwłaszcza w każdy piątek (który jest w Egipcie dniem wolnym od pracy) od czasów egipskiej rewolucji.  Nasilenie protestów w ostatnim tygodniu, po tym, gdy nowy prezydent Mohamed Moursi ogłosił nadanie sobie dodatkowych praw, ma przede wszystkim charakter polityczny. Trzeba pamiętać, że Moursi został wybrany prezydentem głosami połowy społeczeństwa egipskiego. W kolejnych latach zapewne druga połowa – ta, która na Moursiego nie głosowała, będzie chciała również uzyskać dostęp do władzy. A więc protestują przeciwnicy obecnego prezydenta, jak również wychodzą na ulice jego zwolennicy pragnący wyrazić poparcie. Co ważne, Egipt jako kraj, a także ludzie – mieszkańcy Egiptu – doskonale zdają sobie sprawę, że obecność turystów jest niezbędna dla funkcjonowania egipskiej gospodarki.

Turystyka w Egipcie jest ważną gałęzią gospodarki. Odpowiada za 10 procent PKB tego kraju. Niestety, z powodu rewolucji w Krajach Arabskich wielu turystów w zeszłym roku wybrało południowe miejscowości europejskie. W 2011 roku Egipt odwiedziło 9,8 mln osób, czyli o ponad 33% mniej niż w roku 2010. W tym roku władze Egiptu mają bardzo optymistyczne wiadomości. Ubiegłoroczna trudna sytuacja polityczno-społeczna nie wpłynęła niekorzystnie na tegoroczne wyniki. Hisham Zaazou, minister turystyki Egiptu, poinformował, iż w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku Egipt odwiedziło 8,8 mln turystów. Do końca tego roku liczba ta ma wzrosnąć do 12 mln. Jak informuje minister, w 2013 roku turystów ma być jeszcze więcej. Zgodnie z prognozami rządu egipskiego, kraj wróci do rekordowych wyników sprzed kilku lat. Według dalekosiężnych planów do 2020 roku Egipt będzie odwiedzać rocznie 30 mln osób, a branża turystyczna będzie przynosić zyski rzędu 25 mld dolarów.

W aktualnej sytuacji – zarówno na ulicach Kairu, Aleksandrii czy Luksoru, Asuanu można spotkać wielu turystów ze wszystkich krajów świata. Są tacy, którzy zwiedzają w ramach zorganizowanych grup, ale jest też mnóstwo turystów zwiedzających Egipt samodzielnie, na własną rękę, poruszających się po tym kraju tak samo jak my poruszamy się po Europie.

Nikt nie ma nic przeciwko turystom, wręcz przeciwnie – Egipt oczekuje wsparcia chociażby poprzez odwiedzanie go i traktowanie jak każdego innego miejsca na świecie.

RAPORT Z DNIA 29-11-2012

Przyznanie Palestynie statusu państwa obserwatora ONZ entuzjastycznie przyjęli Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy. Tysiące ludzi najpierw śledziło na wielkich ekranach wystąpienie prezydenta Mahmuda Abbasa, a później, po głosowaniu, rozpoczęło świętowanie palestyńskiego zwycięstwa w ONZ. Ludzie, w większości z palestyńskimi flagami w dłoniach, tańczyli, strzelali na wiwat, śpiewali patriotyczne pieśni i wznosili okrzyki: „Palestyna, Palestyna”.

Rządzący w Strefie Gazy radykalny Hamas z zadowoleniem przyjął wiadomości z Nowego Jorku. „Cieszymy się, bo to kolejne zwycięstwo na drodze do wyzwolenia Palestyny” – powiedział jeden z przywódców Hamasu (źródło PAP)

Izrael oraz palestyński Hamas wspólnie ogłosiły zawieszenie konfliktu zbrojnego i rozejm. Wszystkie wycieczki na teren Jerozolimy i Betlejem odbywają się już normalnie.

 

RAPORT Z DNIA  15-10-2012

Turyści w Egipcie są bezpieczni – zapewnia egipskie Ministerstwo Turystyki. W regionach turystycznych panuje całkowity spokój, a tysiące turystów z całego świata może bez przeszkód i obaw korzystać ze wszystkich możliwych atrakcji zarówno na terenie Półwyspu Synaj jak i w całym Egipcie.  Sytuacja w Egipcie jest na tyle stabilna, że regularnie odbywają się wszystkie wycieczki do Kairu, na pustynię Synaju czy na teren Izraela. W sezonie jesienno-zimowym zwiedzanie Egiptu jest zwykle jeszcze bardziej popularne, niż latem. Dzięki umiarkowanym  temperaturom powietrza – podróżowanie  jest wygodniejsze i bardziej przyjemne. Stąd ogromna popularność wypraw do Jerozolimy i Betlejem, Petry w Jordanii czy na Górę Mojżesza na Półwyspie Synaj. Jesienna pora to także najpopularniejszy czas wycieczek objazdowych po Egipcie, Izraelu i Jordanii.

Mohammed Mursi – nowy prezydent Egiptu już wcześniej zapowiedział dodatkowe wzmocnienie kontroli bezpieczeństwa na Półwyspie Synaj, pomimo, że miejscowości turystyczne od lat objęte są specjalną ochroną, a także oddzielone od okolicznych osad bramami i punktami kontrolnymi, na których sprawdzani są wszyscy odwiedzający kurorty. Pisaliśmy o tym już w artykule Brama do Raju.

Na początku sierpnia do Polski docierały informacje o zamieszkach w północnej części egipskiego półwyspu. 5  sierpnia doszło w pobliżu przejścia granicznego Karem Abu Salem do ataku na egipskich żołnierzy służby granicznej. Tego samego dnia napastników zabiły służby izraelskie. Konflikty w pobliżu miasta Rafah nieopodal Strefy Gazy zdarzają się często. Nie mają jednak wpływu na poziom bezpieczeństwa na terenie południowego Synaju, który oddzielony jest od północy pasmem wysokich gór oraz oddalony o ponad 600 km.

Mieszkańców południowego Synaju, gdzie znajdują się miejscowości turystyczne takie jak Sharm el Sheikh, Dahab czy Taba, nie dotyczy sytuacja regionów północnych. Priorytetem dla Egipcjan i Beduinów wokół kurortów turystycznych jest przede wszystkim utrzymanie spokoju i płynności ruchu turystycznego, który jest dla nich ogromnym źródłem dochodów.

Patrząc na mapę północnego Synaju łatwo zrozumieć, że tereny te, oddalone od ruchu turystycznego, to głównie osady rolnicze, ale też bezmiar terenów pustynnych, które mogły pozwalać powstawanie lokalnych problemów związanych przede wszystkim z pobliską Strefą Gazy. Młoda demokracja egipska dostarcza nam od czasu do czasu doniesienia o zamieszkach czy incydentach na terenie Egiptu, akcje te jednak nie są skierowane przeciwko turystom wypoczywającym w kraju faraonów. Wiele grup społecznych oczekuje zmian i poprawy swojej sytuacji, stąd zamieszki i protesty bądź blokady np. dróg, jakie i w Polsce zdarzały się i zdarzają dotychczas. Przed arabską wiosną ludów wszelkie takie działania były zabronione i tłumione, teraz społeczeństwo Egiptu chce i może wyrażać swoje opinie i oczekiwania, tak jak my.

Pomimo, że 8 sierpnia polskie MSZ wydało ostrzeżenie przed wyjazdami poza ośrodki turystyczne – ruch turystyczny na drogach Egiptu nie zmniejszył się.  „Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza wszelkie wyjazdy indywidualne i grupowe poza ośrodki turystyczne na terenie Egiptu” – podaje komunikat, który mógł budzić pytania i wątpliwości, czy korzystać z wycieczek i wypraw m.in. do Kairu, na Górę Mojżesza, do Petry w Jordanii czy do Jerozolimy w Izraelu.

Odpowiadając na te wątpliwości informujemy, że wyjazdy poza miasta turystyczne odbywają się bez przeszkód. Warto wiedzieć, że każda wycieczka każdego organizatora musi otrzymać przed wyjazdem z miasta pozwolenie na wyjazd od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na Synaju. Tak więc w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek niebezpieczeństwa wszystkie wycieczki mogą zostać wstrzymane nawet na ostatni moment przed wyjazdem, a nawet cofnięte z powrotem do kurortu wakacyjnego. W takich przypadkach organizatorzy wyjazdów zwracają uczestnikom koszty wycieczki.

Sieć dróg na Półwyspie Synaj jest wyjątkowo ograniczona, wysokie góry i pustynne tereny sprawiają, że zarówno w stronę Kairu jak i w stronę Izraela – z południowego Synaju na północ prowadzi tylko jedna droga. Na wszystkich skrzyżowaniach dróg lokalnych od lat istnieją punkty kontrolujące wszystkich przejeżdżających. Dzięki temu autokary turystyczne są pod stałym monitoringiem na pokonywanej trasie. Dodatkowo od lat praktykowana jest też dodatkowa opieka obecnego z nami na wycieczce  przedstawiciela Egipskiej Policji Turystycznej.

Komunikat polskiego MSZ nie powinien też budzić wątpliwości co do wyjazdów na wakacje w Sharm el Sheikh, Dahab i Tabie.  Życie kurortów pozostaje w swoim wakacyjnym stylu. Nie ma obaw jeśli chodzi o spacerowanie poza hotelami, odwiedzanie bazarków i centrów handlowych, restauracji, klubów i dyskotek.

Egipcjanie odnoszą się bardzo przyjaźnie do wszystkich turystów przybywających do ich kraju. Półwysep Synaj to przede wszystkim dochody dla kraju z turystyki, stąd wielka dbałość o poziom usług i bezpieczeństwo. Egipt zaprasza przez cały rok na słoneczne plaże i poznawanie zabytków tego pięknego kraju. Nie obawiajmy się ludzi. Są tacy jak my, choć mówią innym językiem.

(źródło: E-SHARM.PL)

Related posts

Leave a Comment