Egipcjanie

Egipcjanie

Przyjeżdżając do Egiptu napotykamy kulturę całkowicie różną od europejskiej. Po pierwsze należy pamiętać, że jest to kraj w 90% muzułmański i uszanować odmienność tradycji i sposobu życia.

Cytujemy tutaj oficjalną informację Biura ds. Turystyki Ambasady Egiptu:

Wyjeżdżając do Egiptu, który jest krajem muzułmańskim, wypada zwrócić uwagę na ubiór. Wprawdzie w miejscowościach typowo turystycznych Egipcjanie akceptują typowo europejską formę ubierania, to jednak wyjeżdżając poza Sharm el Sheikh, przez szacunek do tamtejszej kultury kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odkrywających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona. Również u mężczyzn koszule powinny zakrywać barki. Szczególnie w okresie Ramadanu (świętego miesiąca muzułmanów) turyści proszeni są o nie prowokowanie miejscowych swoim zbyt śmiałym strojem. W meczetach i miejscach świętych obowiązuje bezwzględnie zakrycie ciała, w niektórych miejscach łącznie z nakryciem głowy. Należy również pamiętać, że niedopuszczalne jest publiczne okazywanie czułości między kobietą i mężczyzną (przytulanie, całowanie, itd). Egipcjanie nie mogą nawet trzymać się za ręce, jeśli nie są małżeństwem. Przyda się pewna ostrożność przy okazji robienia zdjęć – jeśli chce się sfotografować obcą osobę, dobrze jest spytać o zgodę, szczególnie w miejscach nie uczęszczanych masowo przez turystów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że Egipcjanie mogą prosić w tej sytuacji o drobny napiwek. To zresztą jest kolejna kwestia, która może prowadzić do wielu nieporozumień.

Co to jest tradycyjny „bakszysz”?

„Bakszysz”, czyli napiwek, jest częścią egipskiej tradycji i prawdą jest, że będąc w Egipcie turyści są o niego proszeni niemal na każdym kroku. Przede wszystkim nie należy reagować agresywnie lub wrogo. Warto mieć przy sobie drobne na ten cel, a jeśli rzeczywiście wydaje nam się, że nie ma podstawy do żądania od nas pieniędzy, odmówić grzecznie.
Pamiętać też należy, że w Egipcie nie je się lewą ręką, uznawana jest ona za nieczystą.
Szczególną ostrożność muszą w Egipcie zachować kobiety. Samotnie podróżując mogą być postrzegane jako rozwiązłe i narażone na niewybredne zaczepki. Powinny wtedy wyjątkowo dyskretnie się ubierać, w publicznych środkach transportu siadać w towarzystwie innych kobiet, a jeśli podróżują z mężczyzną, lepiej, jeśli mówią, że jest ich mężem, a nie przyjacielem czy chłopakiem.
Warto jednak zaznaczyć, że Sharm el Sheikh jest miastem turystycznym i mieszka tam międzynarodowa społeczność, więc zasady te nie są aż tak przestrzegane, ale poznając nową kulturę warto znać jej podstawowe zasady, a Egipcjanie są bardzo pogodni, otwarci i gościnni dla polskich turystów.

 

Related posts

Leave a Comment