Miasto

Uśmiechnij się, jesteś w Sharm El Sheikh!!!”  – mówią do turystów Egipcjanie na ulicach tego miasta. Sharm el Sheikh pulsuje życiem od wschodu słońca,  z portu codziennie na Morze Czerwone wypływa kilkaset statków nurkowych i turystycznych. Wieczorami, po zachodzie słońca otwierają się kramy i sklepiki z orientalnymi pamiątkami, bary, restauracje, cofee-shopy, gdzie można zapalić shishę, a także europejskie puby i dyskoteki. Miasto pełne jest atrakcji, są to kasyna, kluby, dyskoteki, pola golfowe,  tory gokartowe, kluby bowlingowe, korty do tenisa i squasha, wesołe miasteczka, aquaparki, centra sportów ekstremalnych, kluby fitness, salony piękności i odnowy biologicznej, perfumerie, kina, teatry i pokazy tańców orientalnych, a nawet sztuczne lodowisko.

Sharm el-Sheikh zlokalizowane jest na południowym krańcu półwyspu Synaj. Jego nazwa oznacza tyle, co „Zatoka Szejka” i pochodzi jeszcze z czasów ottomańskich.
Pierwsze wzmianki o Sharm el Sheikh znajdują się na mapie morskiej z 1762 roku. W czasach starożytnych osada była znana z handlu miedzią i turkusem. Leży na starym morskim szlaku handlowym, którym przewożono jedwab i przyprawy ze wschodnich Indii. Podczas panowania izraelskiego znane było jako Ofira, nazwa ta funkcjonuje zresztą do dziś w nazwie miejscowego lotniska. Dziś wśród Egipcjan najczęściej używana jest nazwa skrócona w postaci „Sharm”.
O uroku tego miejsca stanowią głównie trzy czynniki: Morze Czerwone wraz z jego unikalnym bogactwem w postaci rafy koralowej, majestatyczne góry Synaju oraz klimat gwarantujący piękną i słoneczną pogodę przez ponad 300 dni w roku. W połączeniu z faktem, iż jest to doskonały punkt wypadowy do tego, by poznać historię i naturalne bogactwa świata, gdzie Azja spotyka się z Afryką, Sharm el Sheikh stało się bardzo popularnym kurortem wakacyjnym, o znaczeniu globalnym.
Miasto podzielone jest na trzy główne części: zlokalizowane na południu Old Market i Hadaba, następnie centrum miasta, czyli tętniąca życiem przez całą dobę dzielnica Naama Bay, oraz najnowsza część, znajdująca się na północ od lotniska- Nabq. Jako całość miasto rozciąga się na przestrzeni około 40 kilometrów, wzdłuż linii brzegowej Morza Czerwonego. Komunikację zapewnia doskonale zorganizowana sieć dwupasmowych dróg, będąca swoistym „krwiobiegiem” jeśli chodzi o przemieszczanie się pomiędzy dzielnicami.

 

Related posts

Leave a Comment