Shisha egipska
Już malowidło na staroegipskiej steli (kamiennej, ustawionej pionowo płycie z inskrypcją), znajdującej się w berlińskim muzeum, ukazuje postać człowieka trzymającego w ustach długą rurkę, kończącą się w dzbanie na stojaku- to szisza, fajka wodna pierwotnie pochodząca z Indii.
Patrząc na dzisiejszą popularność sziszy w Egipcie, a podkreślić trzeba, że pali się ją dosłownie wszędzie i jest ona ważnym elementem w życiu społecznym ludności, aż trudno uwierzyć, że np. za rządów Muhammada Jadakszi jeszcze w VXII wieku, osoba przyłapana w Kairze na jej paleniu, była na miejscu zmuszana do połknięcia jej żarzącej się zawartości.
Jak działa shisha?
Początkowo zbiornik na wodę wykonany był ze skorupy orzecha kokosowego (stąd jej arabska nazwa- nargila), ustnik pierwotne sporządzano z koralu lub wysokiej jakości bursztynu, którego jak sądzono nie imały się zarazki i bakterie. Dziś szisza zbudowana jest w sposób następujący:
– zbiornik (dzban)- najczęściej szklane naczynie (często także miedziane lub ceramiczne) zdobione elementami orientalnymi, do którego wlewa się wodę;
– system, metalowa rurka (często zdobiona finezyjnymi wzorami) nakładana na wierzch, pełniąca rolę jednocześnie korka jak i odpowiadająca za doprowadzanie powietrza i odprowadzanie dymu; zakończona podstawką lub glinianym- nakładanym- naczynkiem na melasę lub susz owocowy;
– wąż, elastyczna rurka (wykonywana pierwotnie ze skóry), często metalowa, powleczona materiałem lub plastikowa, zdobiona, zakończona metalowym bądź drewnianym ustnikiem, przez którą zaciąga się dym powstały w szklanym naczyniu. W kafejkach, dla higieny, na ustnik nakładany jest dodatkowo jednorazowa plastikowa nakładka.
Cena sziszy na egipskich bazarach i w sklepach uzależniona jest od tego, do czego ma ona służyć. Jeśli ma mieć charakter wyłącznie ozdobny, kupić można ją już od około 20 PLN. Jeśli służyć ma za coś więcej niż tylko za dekorację to ceny za półmetrową zaczynają się od około 50 PLN, a na ręcznie, bogato zdobioną przeznaczyć trzeba około 150 PLN. Warto też już w Egipcie zaopatrzyć się w zapas glinianych zbiorniczków na tytoń, oraz nabyć sam tytoń.
Jaką shishę kupić?
Przy zakupie sziszy, uwagę zwrócić należy na każdy detal:
- wężyk musi być koniecznie zrobiony ze skóry (nie z dermy czy plastiku);
- końcówka wężyka (rurki) musi być drewniana a nie plastikowa;
- dzban musi być wykonany z grubego szkła, między częściami szklanymi a metalowymi (mosiężnymi) powinny być uszczelki;
- górna część czyli miejsce na tytoń musi być zrobiona z porcelitu;
- pod szklany zbiornik (dzban) na wodę dobrze jest kupić gumową podstawę (szisza jest wówczas bardziej stabilna).
(źródło: e-sharm.pl)