Góra Mojżesza zimą

Na Synaju czasem pada śnieg! W Egipcie zwykle jest lato. Na terenie Półwyspu Synaj letnie temperatury przekraczają nawet 49 stopni. Piasek i kamienie są tak gorące, że należy się dobrze ubrać, aby nie poparzyć skóry. Nie da się chodzić po pustyni boso! Bardzo rzadko zdarza się deszcz. Średnie opady deszczu to szklanka wody na metr kwadratowy na rok. Tym bardziej jeszcze rzadziej zdarza się tu śnieg.

Zimowe temperatury w nadmorskich kurortach to zwykle około 20-25 stopni, ale niecałe 100 kilometrów na północ od wybrzeża Morza Czerwonego znajduje się pasmo wysokich gór. Góra św. Katarzyny ma 2637 m.n.p.m. i jest najwyższym szczytem Egiptu. Nieopodal wznosi się odwiedzana licznie przez turystów z całego świata Góra Synaj zwana tez Górą Mojżesza (2285 m.n.p.m.). U stóp tych wzgórz na wysokości ponad 1500 metrów znajduje się Klasztor św. Katarzyny.

Ostatni raz śnieżyca zaskoczyła nas w górach w styczniu  2008 roku. Kiedy wyjeżdżaliśmy w niedzielny wieczór z ciepłego Sharm el Sheikh z grupą nauczycieli z Sanoka, aby zdobyć szczyt Góry Mojżesza – mieliśmy ze sobą swetry, a nieliczni tylko kurtki przywiezione z Polski. Tymczasem w ciągu kilku godzin zimny front atmosferyczny zmroził powietrze i przywiódł śnieżne chmury. Beduini zajmujący się prowadzeniem grup pospiesznie organizowali dostawę dodatkowych koców, już nie tylko na sam szczyt góry, ale żeby zabezpieczyć kilkuset turystów przed zamarznięciem w drodze powrotnej z góry.  Żwirowo-kamienista górska ścieżka pokryła się lodem. Trzeba było bardzo uważać, by nie zjechać z góry …

Jeśli będziecie na wakacjach w styczniu – możecie zobaczyć w Egipcie śnieg 🙂

Przedstawiamy Wam przepiękne zdjęcia od gotellitonthemountain.net, polecając lekturę ich bloga, który pokazuje piękno natury egipskiej pustyni i gór Synaju.

 

[źródło: e-sharm.pl, gotellitonthemountan.net]

Related posts

Leave a Comment