Nowy Kair

Nowy Kair

Nowy Kair to metropolia, Nowy Kair 2015która ma powstać na wschód od dotychczasowego Kairu. Rząd Egiptu zapowiedział inwestycję rzędu 75 mld dolarów na odbywającej się w Sharm el Sheikh w marcu 2015 Międzynarodowej Konferencji Ekonomicznej.

Nowy Kair będzie miał charakter „dubajski” z nowoczesnymi biurowcami i współczesnym stylem planowania terenów zielonych. Będzie nową stolicą Egiptu. Oprócz rządu, siedzibę znajdą w nim parlament, ministerstwa, liczne urzędy centralne oraz zagraniczne ambasady. Powstanie 21 dzielnic administracyjnych, w których ma zamieszkać ok. 5 mln ludzi. Łączna długość nowych, szerokich ulic przekroczy 10 tys. kilometrów. W projektach Nowego Kairu ma powstać 40 tys miejsc w pokojach hotelowych. W nowej aglomeracji pracę znajdzie ponad 1,7 mln osób.  Przy metropolii ma powstać również nowe lotnisko. Egipskie władze już wcześniej przedstawiły też projekt pierwszego w Egipcie drapacza chmur, który ma mieć kształt wysokiej wieży nawiązującej do starożytnej formy obelisku. Nowe miasto ma być pełne zieleni, ekologiczne i czyste.

Nowy Kair mapaNowy Kair znajdzie się bliżej Kanału Sueskiego i Morza Czerwonego. Już w 2014 roku rozpoczęła się przebudowa i poszerzanie Kanału Sueskiego, dzięki temu ta jedna z najważniejszych dróg wodnych w tym rejonie ma zwiększyć ruch morski o ponad 50%. Dla Suezu i Egiptu oznacza to znaczący wzrost przychodów uzyskiwanych z obsługi ruchu statków, a w najbliższych latach rejon Suezu ma się zmienić w potężne centrum logistyczno-gospodarcze.

Nowa inwestycja ma odciążyć przeludniony stary Kair, gdzie mieszka już 20 mln ludzi, a miasto jest jednym z najbardziej zatłoczonych i zanieczyszczonych na świecie.

Related posts

Leave a Comment