Ptaszki na wakacjach

Polskie bociany zimują w Egipcie

Skaliste i piaszczyste bezmiary pustyni mogą wydawać się martwą planetą, tymczasem Synaj Południowy i okolice Sharm el Sheikh są gościnnym terenem dla wielu przybyszów z Europy. Jak się okazuje – jedną z najliczniejszych grup są przedstawiciele naszego kraju.

Bocian Biały

Najpopularniejszym z przybyszów jest nasz Bocian Biały ( Ciconia Ciconia), który jesienią opanowuje tereny Parku Narodowego Ras Mohammed. W drodze na zimowe wakacje w Północnej Ameryce ogromne stada bocianów zatrzymują się na pustyni i w okolicy Wybrzeża Morza Czerwonego. Mogą się tu żywić jaszczurkami i drobnymi gryzoniami. Najsłabsze bociany, które nie odlatują w dalszą drogę na południe, korzystają z wakacji zimowych na Synaju.

Orzeł cesarski

Na zimowe wakacje z południowo-wschodniej Europy przybywa tu również Orzeł cesarski (Eastern Imperial Eagle Aquila heliaca) – ogromny drapieżnik, który zwykle zamieszkuje szeroki pas stepów Ukrainy, Bliskiego Wschodu po Jezioro Bajkał. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka to 180–215 cm. W szczelinach gór Synaju poluje na małe i średniej wielkości ssaki, gady, pisklęta, a nawet padlinę. Ofiar wypatruje w czasie swojego krążącego lotu patrolowego lub też chodząc po ziemi.

Pustułeczka

Pustułeczka czyli sokół pustułeczka (Lesser Kestrel Falco naumanni ) – mały ptak drapieżny z rodziny sokołowatych (Falconidae) przybywa z południowej Europy, gdzie z powodu zimy nie może polować na ulubione większe owady. Rzadko łapie gryzonie, nigdy nie poluje na inne ptaki. Jego sposób polowania przypomina łowy pustułki. Ptaki czatują na wybranym wysokim miejscu i rozglądają się po okolicy. Mogą też szybko machając skrzydłami zawisać na otwartym terenie. Na Synaju można je zobaczyć od września do marca.

Błotniak stepowy

Błotniak stepowy (Pallid Harrier Circus macrourus) – przybywa z eurazjatyckich stepów na zimowe wakacje. Jest to gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), któremu na Synaju najbardziej smakują gryzonie, małe ptaki, jaszczurki, i owady. W Parku Narodowym Ras Mohammed można go spotkać zarówno nad pustynią, jak i w skałach pobliskich wzgórz.

Jest też mnóstwo gatunków ptaków, które z uroków Morza Czerwonego i Półwyspu Synaj  korzystają przez cały rok.

Sokół

Sokół śniady (Falco concolor) – gatunek średniego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae) występuje bardzo licznie w Górach Synaju oraz na terenie Parku Narodowego Ras Mohammed. Czasem można zobaczyć jak szybuje nad Sharm el Sheikh na swoich długich i wąskich skrzydłach.  Kiedy złapie ofiarę – podnosi się do lotu, po czym w locie przenosi je do haczykowatego dzioba by je zjeść.

 

Rybołów

Rybołów (Pandion haliaetus) to drapieżnik, który zjada tylko i wyłącznie ryby, które chwyta rzucając się na nie z wyciągniętymi szponami nawet z wysokości kilkudziesięciu metrów. Morze Czerwone jest więc dla niego ucztą „all inclusive”. Potrafi wypatrzyć ofiarę z wysokości nawet 70 metrów, potrafi zawisnąć na chwilę trzepocząc skrzydłami jak pustułka, a następnie ze złożonymi skrzydłami jak rakieta uderza z góry by wyrwać ofiarę spod powierzchni wody.

Mewy

Kolejnym smakoszem morskich specjałów są mewy. Wśród nich Mewa białooka (White-eyed Gull Larus leucophthalmus), która jest gatunkiem endemicznym występującym wokół Morza Czerwonego. Wyspa Tiran jest siedliskiem największej populacji tych ptaków na całym Morzu Czerwonym. To jeden z najrzadziej występujących gatunków mew na świecie, a populacja liczy zaledwie 4000 – 6500 par. Bogactwo ryb w ciepłych wodach u wybrzeża Synaju to doskonała stołówka dla tych ptaków.

Na Synaju mieszka też puszczyk (Strix aluco), dzięcioł Syryjski ( dendrocopos syriacus), piękne błękitne zimorodki ( Kingfisher Alcedinidae), a także czapla afrykańska (Ardea alba melanorhynchos), wróble, skowronki.

Ibis

Na plażach i terenach hotelowych brodzą w morzu i oczkach wodnych Ibisy białe (Eudocimus albus) . Ten gatunek to krewniak słynnego afrykańskiego ibisa czczonego – świętego zwierzęcia w czasach starożytnego Egiptu. Z roku na rok migruje w poszukiwaniu rozległych podmokłych terenów. Upierzenie tego ptaka jest śnieżnobiałe. Ibisy białe polują przede wszystkim na ryby i skorupiaki w płytkich wodach, nieopodal brzegu. Przy okazji łowią także inne zwierzęta – np. większe owady, płazy, a od czasu do czasu zdarza się im złapać swoją zdobycz także na lądzie. Może nią być płaz, lub inny kręgowiec niewielkich rozmiarów. Ibisy należą do ptaków brodzących. W nazwie tej zawiera się charakterystyka ich sposobu zdobywania pożywienia. Ptaki te bowiem godzinami spacerują po płytkich wodach. Zanurzają często  w muliste dno dziób by wyłowić zdobycz. Z ciekawostek, członkowie kolonii ibisów, jeśli tylko nadarzy się okazja, podkradają sobie nawzajem materiały zgromadzone do budowy gniazda.

( źródło: wikipedia )

Related posts

Leave a Comment