Ramzes II się przeprowadza

Nowe Muzeum Historii Egiptu

Nowe muzeum historii Egiptu z widokiem na piramidy w Gizie powstaje na drodze Kair – Aleksandria. Egipski Minister Starożytności dr Alaa Eldin Shaneen powiedział, że projekt będzie kosztował 5 mld funtów egipskich, dodając, że japoński rząd zapewnia sporą część środków finansowych, jak pożyczkę uprzywilejowaną, która będzie spłacona w ciągu dziesięciu lat od inauguracji. 

Muzeum ma zajmować 50 ha ziemi w Gizie i jest częścią nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla płaskowyżu. Kamień węgielny pod budowę położył 5 stycznia 2002 egipski prezydent Hosni Mubarak. Teren muzeum znajduje się około trzech kilometrów od piramid w Gizie. Fasada głównego gmachu zostanie wykonana z przezroczystego alabastru, dzięki czemu światło ma przedostawać się do wnętrza sal. Ogromna klatka schodowa ma prowadzić przez muzealne zbiory w porządku chronologicznym. Na najwyższym piętrze znajdzie się platforma widokowa z widokiem na cały płaskowyż i piramidy w Gizie.

Zbiory będą organizowane w tematach:

  • środowisko doliny Nilu i otaczające pustynie i oazy
  • królestwo i państwa,
  • starożytne praktyki religijne
  • codzienne życie starożytnych Egipcjan, świat sportów, gier, muzyki, sztuki i rzemiosła, jak również kultury i praktyk społecznych.

W oddzielnym budynku znajdzie się biblioteka oraz centrum multimedialne. Budowa została zaplanowana na okres trzech lat i czterech miesięcy, a zakończenie planowane jest na sierpień 2015 roku. Wcześniej, otwarcie było planowane na marzec tego roku.

Projekt, który był inicjatywą poprzedniego Ministra Starożytności (dr Zahi Hawassa), obecnie zapewnia 5 tysięcy miejsc pracy, a kolejne 15 tysięcy ofert pracy po otwarciu kompleksu. Nowe muzeum ma zapewnić znaczne dochody finansowe dla Egiptu.

(źródło:  Egipskie Ministerstwo Turystyki)

Related posts

Leave a Comment