WC w Parku Ras Mohammed

Park Narodowy Ras Mohammed

Yolanda Reef

Park Narodowy Ras Mohammed to 420 km2 powierzchni lądu i morza wyznaczone jako jedyny w Egipcie park narodowy. Obejmuje część lądową (133 km²) i morską (327 km²) wzdłuż 56 km wybrzeża na południe od Sharm el Sheikh. Jedno z licznych miejsc odwiedzanych przez nurków i statki wycieczkowe znajduje się zatoce Hidden Bay. Nazywa się Yolanda Reef, a nazwa pochodzi od statku, który rozbił się tam o podwodne skały w nocy z 1 na 2 kwietnia 1980 roku. Cypryjski statek handlowy płynący z jordańskiego portu Akaba, pchnięty silnym podmuchem sztormu, wbił się w rafy koralowe w najbardziej wysuniętym na południe punkcie Półwyspu Synaj.

Teraz na głębokości zaledwie 15 metrów, ku zaskoczeniu nurków, można zobaczyć leżące na dnie wanny, toalety i pisuary. We wraku zostały też  skrzynki w whisky ( niestety spustoszone  częściowo przez odwiedzających), a nawet BMW 320, które należało do kapitana statku.

Statek po zderzeniu z rafą pozostawał częściowo nad powierzchnią morza, w 1987 roku został przemieszczony przez fale i opadł na głębokość 50 m. 15 marca 1987 r. Gwałtowna burza zrzuciła wrak w otchłań Morza Czerwonego na głębokość 210 metrów.

Nurkowanie

Yolanda Reef oraz sąsiadująca Shark Reef zostały opisane przez Jacquesa Cousteau jako jedno z pięciu najlepszych miejsc nurkowych na świecie, zarówno ze względu na wrak statku Yolanda jak i bogactwo rafy koralowej.

Na wrak nurkował m.in. polski nurek Grzegorz Dominik (ps. Banan) – rekordzista świata w najgłębszym nurkowaniu na wraku – Yolanda (na głębokość 210 m).

Wrak statku Yolanda stale otacza duża grupa ryb, głównie strzępieli Malabar, napoleonów, lucjanowatych i Caesionidae, oraz skorpen, płaszczek, silnie jadowitych szkaradnic i płaskogłowatych.

( źródło: wikipedia)

Related posts

Leave a Comment