Przepisy

Dla prawdziwych pasjonatów zamieszczamy tutaj przepisy na ciekawe dania, które może mieliście okazję spróbować w Sharm el Sheikh. Jeśli macie swoje wypróbowane przepisy – zapraszamy do wysyłania ich do nas –  zamieścimy je tutaj, aby wszyscy mogli spróbować gotowania po arabsku.

Koshary – słynne przepyszne danie egipskie z ryżu, makaronu z dodatkiem soczewicy

Składniki:
2 szklanki ugotowanego ryżu
2 szklanki ugotowanego makaronu penne
2 łyżki białego octu winnego
1 zmiażdżony ząbek czosnku
1 szklanka zmiażdżonej soczewicy
1 szklanka pokrojonych w kostkę pomidorów (bez pestek)
1,5 łyżki cukru
1 łyżeczka kminu
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczki soli
1 łyżeczki zmiażdżonego czerwonego pieprzu
2 średnie cebule
Ryż wymieszać z makaronem i wyłożyć łyżką na talerz. Ocet winy wymieszać w misce z 1 łyżeczką kminu, czosnkiem i soczewicą, ułożyć na ryżu. Do garnka wrzucić pomidory z wodą, cukrem, cynamonem, solą i czerwonym pieprzem. Gotować na średnim ogniu 5 minut, co jakiś czas mieszając. Pomidory ułożyć na soczewicy. Można podać z podsmażoną na złoto cebulką.

Tahina to pasta sezamowa ze zmielonego sezamu i oleju. o orzechowym smaku, niezwykle popularna w krajach arabskich. Jej specyficzny smak i zapach nie dają sie niczym zastąpić.

Składniki:

10 dag ziaren sezamu

łyżka oliwy z oliwek

1 – 2 łyżki oleju sezamowego

Na gorącej patelni lekko uprażyć sezam, po czym utrzeć w moździerzu (lub zmiksować), stopniowo dodając olej sezamowy i oliwę. Ucierać tak długo, aż powstanie gęsty, gładki jednolity krem. Przełożyć do słoiczka, szczelnie zakryć, przechowywać w lodówce. Tahina wzbogaca smak wielu sosów, zup, potraw duszonych, dodatek gotowanych na parze brokułów, brukselki i kalafiorów. Doskonała jest też jako pasta do kanapek.

Falafel – czyli kotleciki z ciecierzycy to jedno z najpopularniejszych dań kuchni arabskiej. Najpyszniejsze są świeżo usmażone na mocno rozgrzanym tłuszczu.

Składniki:

2 szklanki ziaren ciecierzycy
1 cebula
3 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki sody
1 łyżka soli
do smaku: pieprz czarny i cayenne, kumin, kolendra, papryka, natka pietruszki.
Ciecierzycę zalać wodą i pozostawić na noc, aby zmiękła. Następnego dnia przepuszczamy ją przez maszynkę razem z cebulą oraz ząbkami czosnku. Dodajemy pozostałe składniki i przyprawiamy do smaku. Z powstałego ciasta formujemy małe kulki, które następnie smażymy na mocno rozgrzanym tłuszczu. Podajemy w chlebku pita, z sałatką warzywną, sosem czosnkowym lub pomidorowym.
Aysz – arabski chlebek pita to lekki i doskonały przysmak do przygotowywania różnorodnych kanapek. Egipcjanie jedząc aysz rozrywają go na drobne kawałki, którymi nabierają sałatki mezze.

Składniki:

4 szklanki mąki
15 g drożdży
szklanka ciepłej wody
1/2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli
2 łyżki oleju

Robimy zaczyn: mieszamy drożdże z cukrem, ciepłą wodą i łyżką mąki. Odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 15 min. Przesiewamy mąkę do miski, dodajemy sól, olej i rozczyn. Wyrabiamy jednolite ciasto. Po wyrobieniu przesypujemy mąką i odstawiamy na ok. 1 godzinę, aż ciasto podwoi swoją objętość. Z gotowego formujemy placuszki o grubości około 1 cm i co najmniej 15 cm średnicy. Smarujemy je z wierzchu olejem. Pieczemy w piekarniku ok. 8 min. w temp. 200 st. Należy uważać, aby chlebki nam się za mocno nie spiekły. Po wyjęciu z piekarnika nacinamy wzdłuż krawędzi.W powstałą kieszeń wkładamy falafel, warzywa i sosy.

Harissa to pikantny sos,  idealny zarówno do gorących dań mięsnych jak i kanapek.

Składniki

100 g papryczek chili (mogą być suszone)
8 ząbków czosnku
30 g soli
30 g kminu mielonego
30 g mielonej kolendry
150 ml oliwy z oliwek
Z papryczek odciąć ogonki i oczyści z nasionek. Jeśli używamy suszonych papryczek to po oczyszczeniu wkładamy je do na 5 minut do gorącej wody i po tym czasie osaczymy je i drobno kroimy. Czosnek drobno siekamy. Wszystkie składniki dokładnie miksujemy (razem) aż do uzyskania gładkiej pasty. Gotowa pastę przekładamy do słoiczka i zakręcamy. Wkładamy do lodówki.Pastę ta można używać do potraw orientalnych oraz do doprawiania zup i sosów.

Leave a Comment