Egipskie przyprawy

Kurkuma

to przyprawa o silnym zapachu i o korzennym, lekko gorzkim smaku. Jest ona składnikiem proszku curry, oraz musztardy. Wykorzystywana jest w kuchni do barwienia ryżu, makaronu i warzyw konserwowanych w occie, ciast drożdżowych i biszkoptowych. Wyśmienicie sprawdza się w przyprawianiu potraw z drobiu, zup kremowych (np. szczawiowa). Kurkuma jest bardzo aromatyczna i komponuje się z roślinami strączkowatymi m.in. fasolami, soją, soczewica.

Szafran

to najdroższa przyprawa na świecie. Nadaje niepowtarzalnego aromatu i przyjemnego żółtego koloru potrawom z ryżu, sosom, zupom i ciastom. Dobrze komponuje się z bazylią i oregano. Szafranu używa się w małych ilościach, aby potrawa nie stała się gorzka. Szafran jest uznany także jako afrodyzjak.

 

Sezam

Sezam zaliczany jest do najcenniejszych roślin oleistych gdyż uzyskuje się z niego olej o wysokiej wartości pokarmowej. Nasiona sezamu zawierają do 53% tłustego niewysychającego oleju, do 20% białek i do 16% węglowodanów rozpuszczalnych. Zawierają dużo witaminy E. Olej sezamowy wpływa na wzrost zawartości trombocytów w krwi, dzięki czemu wzrasta jej krzepliwość. Nasiona sezamu używane są do produkcji cukierków, słodyczy a przede wszystkim chałwy.

Kolendra

stosowana jest w kuchni chińskiej i indyjskiej. Egipcjanie używają świeżej kolendry, a owoce kolendry ( drobne ziarenka) są idealne do mięs (baraniny, wieprzowiny, dziczyzny) oraz do sosów, marynat jarzynowych, a także do marynowanych śledzi, past, ogórków, jarzyn.

 

Kumin

Kmin rzymski pochodzi prawdopodobnie ze wschodniej części Morza Śródziemnego. W Indiach owoce kminu zwykle praży się przed użyciem, aby uwydatniać ich aromat. Kmin jest podstawowym składnikiem niektórych mieszanek przyprawowych. Używany jest także do pikli i sałatek. W Afryce aromatyzuje się nim kiełbasę oraz kuskus. W kuchni arabskiej, sproszkowany kmin dodaje się do potraw z mięsa mielonego mięsa i warzyw. Może być też mieszany z cynamonem oraz szafranem i dodawany do gulaszu.

Imbir

ma ostry zapach i korzenny, palący smak.  Służy do aromatyzowania kompotów, likierów, grzanego wina oraz piwa, a także pierników, pikli, marynat z dyni i ogórków, sosów, pasztetów i flaków. Jest składnikiem mieszanki curry i dodaje się go do wielu azjatyckich dań z warzyw.

 

Kardamon

Jest jedną z droższych przypraw świata, od wieków używaną także w medycynie i uważaną za afrodyzjak. Aromatyczna przyprawa poprawia smak potraw słodkich i pikantnych. Kardamon dodajemy do potraw z mięsa, ryb i drobiu. Każdej potrawie nada niezwykły, orientalny posmak, ale najlepiej smakuje z kawą, herbatą i czekoladą. Poprawia przemianę materii, a więc może wspomagać odchudzanie. Ma też właściwości antyseptyczne i odświeża oddech.  Ziarna kardamonu od wieków żują Arabowie.

Mięta

jest stosowana do aromatyzowania zup, szczególnie z groszku, pieczonych ryb, zapiekanek, surówki z kapusty, szpinaku i ziemniaków, a także deserów i sałatek owocowych oraz dipów na bazie jogurtu. W kuchni arabskiej jest dodawana do tłustych mięs (świetnie pasuje do baraniny i kurczaka), ponieważ nadaje im ciekawy aromat i ułatwia trawienie. Mieszkańcy Północnej Afryki robią z niej bardzo słodki napar, który idealnie gasi pragnienie i orzeźwia.

Hibiscus

Schłodzona herbatka z kwiatów hibiskusa orzeźwia i dodaje energii. Gorąca – jest dobrym antidotum na infekcje, a do smaku można przyprawić ją dodatkowo cynamonem. Hibiskus jest cennym źródłem wapnia, witaminy C i soli mineralnych. Dodatkowo chroni serce. Hibiskus wpływa korzystnie także na ciśnienie tętnicze krwi oraz działa kojąco.

 

Habak

to słynna beduińska herbata podawana turystom we wszystkich oazach Synaju. Habak nazywany też Habak Mint ma lekki posmak szałwi i mięty równocześnie. Choć herbata podawana jest z dużą ilością cukru – to zachowuje swój niesamowity aromat i właściwości. Według Beduinów ma dobroczynny wpływ na trawienie, a także właściwości lecznicze i usprawniające pracę układu pokarmowego.

 

Leave a Comment