Sezon za pasem!

Dla wszystkich planujących już teraz tegoroczne wakacje, Sharm el Sheikh to miejsce na ziemi, które nie powinno umknąć ich uwadze!

Ten tętniący przez całą dobę życiem kurort, to nie tylko idealne miejsce by spędzić wolny czas leżąc „plackiem” na plaży, nurkując czy oddając się uciechom doczesnym w miejscowych klubach i knajpkach, ale również doskonałe miejsce wypadowe do tego by poznać historię najstarszej cywilizacji.

Wizyta w Luksorze i Karnaku, to swoista podróż w czasie, bowiem przyjazd do tego historycznego miejsca, to tak naprawdę okazja do odwiedzenia Teb, historycznej stolicy Egiptu i jednej z najważniejszych metropolii świata antycznego…

Na wschodnim brzegu Nilu budowano świątynie dla bogów: w Karnaku i w Luksorze, na zachodnim zaś brzegu powstawały budowle kultu zmarłych władców, tam znajduje się Dolina Królów, a w niej choćby grobowiec Tutanchamona, odkryty w 1922 roku przez Howarda Cartera.

Ze względu na tak olbrzymią ilość zabytkowych obiektów Luksor nazywany jest często największym muzeum świata na otwartej przestrzeni, a w 1979 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Luksor i Karnak to świat antyczny dostępny na wyciągnięcie ręki w XXI wieku.

Petra to miasto niewyobrażalne, a jednak istniejące- trudno zlekceważyć namacalność kamienia, w którym zostało wykute. Świetność tego miejsca najlepiej podkreśla fakt wpisania go również na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz na listę siedmiu nowych cudów świata.

Ukryte przed światem przez ponad 800 lat, po tym jak zmianie uległy szlaki handlowe na Bliskim Wschodzie, miasto ukazało się zachodniemu światu w 1812 roku, na nowo odkryte przez szwajcarskiego podróżnika Johanna Ludwiga Burckhardta. Szeroko docenione zostało jednak dopiero po nakręceniu filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata”, gdzie budowla Khazneh – zwana „Skarbcem Faraona” – posłużyła w ekranizacji za świątynię chroniącą Świętego Graala.

O fenomenie tego miejsca świadczy fakt, że dla każdego turysty głos przewodnika jest jedynie tłem dla obrazów, które może oglądać…

Kair , stolica Egiptu, centrum świata arabskiego– metropolia, którą dosłownie odbiera się za pomocą zmysłów… orientalne zapachy, zgiełk miasta i niezapomniane widoki, to wszystko tworzy niezwykły i niezapomniany kosmopolityczny charakter tego miejsca. Miasto które tworzone jest przez kilkanaście milionów obecnych mieszkańców i tysiące lat historii, tygiel kultur, nieprzebrana skarbnica wiedzy o przeszłości, z Piramidami w Gizie i Sfinksem na czele. Kair to tętniące przez całą dobę życiem miasto porywające każdego w niezapomniany klimat orientu.

Piramidy w Gizie fascynują… to najbardziej znane i imponujące budowle starożytnego Egiptu. O świetności całego kompleksu najlepiej świadczy wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wszystkiemu spokojnie przygląda się Nil- rzeka życia i nieśmiertelności. Żaden Egipcjanin nie wyobraża sobie egzystencji, bez istnienia tej cudownej rzeki.

Jerozolima to miasto naprawdę wyjątkowe. Często nazywane Świętym Miastem, pełne tajemniczych cieni i refleksów królującego nad nim słońca, pełne historii, gdzie każdy kamień zdaje się szeptem opowiadać o przeszłości wszystkim przybyszom… o przeszłości nie tylko swojej ale i świata. W Starej Jerozolimie na każdym kroku dotyka się czasów minionych, związanych z trzema wielkimi monoteistycznymi religiami: judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. Otoczone murami, otoczone górami, otoczone magią tajemniczości. Dreszcz emocji przechodzi przez ciała tych, którzy mogą Jerozolimę zobaczyć i tam być.

Biblijne Betlejem jest ośrodkiem kultu religijnego chrześcijan i miejscem pielgrzymek. Ogólnie znane jako miejsce narodzin Jezusa Chrystusa i cel wyprawy Trzech Króli.

Kąpiel w Morzu Martwym to niezapomniana przygoda, o której długo się opowiada… jedyny na świecie zbiornik wodny, gdzie spokojnie leżąc na plecach można poczytać ulubioną książkę…

Egipt… tu wszystko się zaczyna!

(źródło: e-sharm.pl)

Related posts

Leave a Comment