Beduini

Beduini w Egipcie

Beduini (z arab. „badawijjn” – mieszkańcy pustyni) – to koczownicze lub półkoczownicze plemiona arabskie mieszkające na pustyniach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Nazwa Beduin była kiedyś równoznaczna ze słowem Arab, Arabowie wywodzą się bowiem z koczowników hodujących wielbłądy na bezkresach Półwyspu Arabskiego. Egipscy beduini to starodawni nomadowie, którzy emigrowali do Egiptu z Półwyspu Arabskiego wieki temu. Obecnie około 1-2% Beduinów stanowią koczownicy.

Beduini wyznają islam, głównie sunnicki, ale otaczają kultem także siły przyrody, gwiazdy, drzewa i kamienie. Posługują się językiem arabskim i wieloma dialektami.

Żyją w ustroju plemiennym, patriarchalnym. Podstawę stanowią rodziny łączone w rody, a te w plemiona, z radą starszych na czele i wybieralnym wodzem – szejkiem nazywanym też sajjid. Dla zachowania odrębności kultywują też tradycję zawierania związków małżeńskich w ramach własnego plemienia, a nawet wśród kuzynostwa. Posag wynosi równowartość co najmniej jednego dobrego wielbłąda czyli ok. 1000 USD. Tradycyjna klasyfikacja społeczna Beduinów oparta jest na gatunku hodowanych zwierząt: najwyżej stoją hodowcy wielbłądów (Sahara, Pustynie Arabska i Syryjska), dalej kóz i owiec (bliżej terenów rolniczych Jordanii, Syrii i Iraku), bydła i koni (południowa część Półwyspu Arabskiego, Sudan).

Beduini mieszkali w oazach, które z czasem przeobraziły się w osiedla i miasta. Noszą tradycyjną odzież – luźne szaty bawełniane i wełniane. Mężczyzn wyróżnia kufiyya – tradycyjne nakrycie głowy umocowane sznurem – agal. Ulubioną rozrywką Beduinów są wyścigi konne i wielbłądzie, a także konkursy poetyckie.

Beduini to ludzie, którzy nie uznają żadnych granic, praw ustanowionych przez władze państwowe, żyją z tego co daje im pustynia, a współcześnie również z turystyki. W wiosce obowiązkowo jest meczet , piekarnia , w której wypieka się placki-chlebki z wody, mąki i soli oraz studnia , która sięga wód głębinowych.

Domy w wioskach beduińskich wyglądają dla europejczyka biednie i brudno. Zamiast drzwi wisi płachta materiału, łóżka składają się z kilku warstw materiałów leżących na deskach. Na ścianach rolę półek pełnią odpowiednio zawieszone worki jutowe, a podłogą jest po prostu ubite klepisko. Dla Beduina domem jest obszar, który uważa za swój rewir. Przebywając stale na zewnątrz czuje się zazwyczaj źle w zamkniętych pomieszczeniach.

Related posts

Leave a Comment