Gwarancja wynajmu- czy warto?

Wśród Klientów nabywających nieruchomości w Egipcie, w tym również w Sharm el Sheikh, dużym zainteresowaniem cieszy się tak zwana gwarancja najmu (z ang. Guaranteed Rental Scheme). Czym jest i jakie są plusy, a jakie minusy takiego rozwiązania?

W gwarantowanym systemie najmu deweloper oferuje nabywcy domu lub apartamentu stały zysk płynący z wynajmu. Liczony jest on procentowo- na ogół na poziomie 6-10% wartości nieruchomości w skali roku. Zawierana jest wtedy osobna umowa precyzująca dokładne zasady takiej współpracy.

Z jednej strony daje ona nabywcy gwarancję stałego przychodu, brak potrzeby doglądania apartamentu, czy wykonywania bieżących napraw w trakcie trwania umowy, oraz zdejmuje z właściciela brzemię poszukiwania najemców na własną rękę.

Z drugiej jednak ogranicza znacząco możliwość korzystania z nieruchomości jej właścicielowi, obliguje go do zakupu standaryzowanych pakietów umeblowania od dewelopera, oraz- choć gwarantowany- to jednak niższy niż na wolnym rynku zysk z wynajmu.

Komu warto więc polecić tego typu rozwiązanie? Przede wszystkim Klientom nabywającym apartament jako inwestycję długoterminową i liczącym na zysk pochodzący głównie ze wzrostu wartości samej nieruchomości. Forma ta na pewno nie będzie korzysta dla osób, które cenią sobie możliwość swobodnego korzystania z apartamentu oraz tych, które myślą o jego szybkiej sprzedaży- umowy gwarantowanego najmu podpisuje się bowiem na okres minimum 5- letni.

Na co należy zwrócić uwagę przy zawieraniu tego typu umów? Przede wszystkim na to czy zysk z wynajmu liczony procentowo od wartości nieruchomości przekracza prognozowaną stopę inflacji. Ponadto umowa taka powinna brać pod uwagę wzrost wartości nieruchomości- jeśli jest inaczej, pod koniec jej trwania procent zysku liczony będzie od wartości pierwotnej nieruchomości, czyli tej z początku trwania umowy, a nie od realnej wartości domu czy mieszkania. Dlatego najbardziej godne polecenia są umowy odnawialne np. co 2 lata, oraz takie dające możliwość ich wcześniejszego zakończenia.

Jak wygląda to na przykładzie konkretnych liczb? Obecnie ceny wynajmu krótkoterminowego za apartament z 1 sypialnią i o przyzwoitym standardzie w Sharm el Sheikh zaczynają się od około 1.000 PLN za tydzień. Wartość takiego apartamentu to około 150.000 PLN, zatem przyjmując zysk z wynajmu gwarantowanego na poziomie 8%, roczny przychód wyniesie 12.000 PLN, czyli tyle ile zyskałby właściciel za wynajmowanie swojej nieruchomości przez 3 miesiące w roku na wolnym rynku. Do tego na uwadze trzeba mieć też możliwość uzyskania przychodu z wynajmu długoterminowego- powyżej pół roku.

W przypadku najmu gwarantowanego największe ryzyko biorą jednak na siebie tak naprawdę zarządcy nieruchomości. Odczuli oni to najbardziej na skutek arabskiej rewolucji w 2011 roku, kiedy w wyniku zawirowań politycznych znalezienie Klientów na wynajem okazało się zadaniem trudnym, a z umów zawartych z właścicielami musieli się oni wywiązać. Wtedy też ceny na rynku wynajmu spadły, pomimo iż ceny samych nieruchomości pozostały na swoim dotychczasowym poziomie.

Jeśli chodzi o umowy najmu gwarantowanego, zawsze pamiętać należy aby argumenty za i przeciw rozpatrywać indywidualnie, decyzję podejmując na podstawie swoich własnych oczekiwań co do realizacji zysków z inwestycji w nieruchomość.

 

[źródło: Filip Rębacz, NIERUCHOMOŚCI SHARM EL SHEIKH]

Related posts

Leave a Comment