Plac Wyzwolenia (Tahrir)

W ciągu ostatniego roku Plac Tahrir w Kairze znalazł się na ustach całego świata i nie pierwszy raz w swej historii stał się świadkiem ważnych wydarzeń. Już sama jego nazwa doskonale symbolizuje to, co wydarzyło się tu nie tylko w ramach arabskiej rewolucji 2011 roku, ale i miało    miejsce w przeszłości. Tahrir bowiem przetłumaczyć można jako „wyzwolenie”, mamy zatem do czynienia z… Placem Wyzwolenia.

Oryginalna nazwa to Plac Ismailia, nadana została na cześć XIX- wiecznego władcy, Ismaila Pashy, inicjatora budowy „Paryża nad Nilem”, czyli nowego centrum Kairu. Sam plac powstał na miejscu byłych brytyjskich baraków, co przynajmniej symbolicznie, również jest nie bez znaczenia. Po rewolucji w 1919 roku zyskał, najpierw przydomek, Placu Wyzwolenia, by ostatecznie nazwa ta mogła stać się oficjalną po kolejnym przełomie w roku 1952, kiedy to Egipt stał się republiką.

Bogata historia Egiptu widoczna jest także w architekturze otaczających plac budynków. I nie chodzi tu wcale o budowle sprzed tysięcy lat, ale o gmachy powstałe już w XX wieku, ewidentne inspirowane rozwiązaniami rodem choćby z ZSRR, dla których tło tworzą wieże pobliskich meczetów.

Dzisiejszy Plac Tahrir, to przede wszystkim jeden z ważniejszych w Kairze węzłów komunikacyjnych. Na powierzchni tłumy ludzi i setki, jeśli nie tysiące samochodów, a pod spodem dwie krzyżujące się linie kairskiego metra.

Taki właśnie jest Plac Wyzwolenia w stolicy Egiptu, pełen historii i tętniący życiem dnia codziennego zarazem, każdego dnia pisząc historię dla kolejnych pokoleń.

(źródło: E-SHARM.PL)

Related posts

Leave a Comment