Boże Narodzenie w Egipcie

Koptowie w Egipcie

Boże Narodzenie  obchodzą w Egipcie wyznawcy Kościoła Koptyjskiego oraz liczne mniejsze grupy chrześcijańskie, również katolicy. Wszystkie choinki, gwiazdorki i lampki, które pojawiają się na ulicach egipskich miejscowości turystycznych są tylko ukłonem w stronę przybywających z całego świata turystów. Dla muzułmanów Boże Narodzenie nie jest świętem, choć w Koranie znajduje się historia Marii, matki Jezusa, który był prorokiem.

Boże Narodzenie w Sharm el Sheikh

Egipscy Koptowie obchodzą święta w tym samym czasie, co prawosławni. Jak wyglądają ich święta? Wierni spędzają 4 godziny na świątecznej mszy, która rozpoczyna się o ósmej wieczorem, a kończy o północy. Po mszy, wraz z rozpoczęciem nowego dnia kończy się przedświąteczny 43-dniowy (!) post i pomimo bardzo wczesnych godzin porannych (czy raczej bardzo późnych nocnych) można będzie zasiąść do świątecznego śniadania. Na stołach fatta – ryż z chlebem, grzankami, mięsem, octem i czosnkiem. Nie ma tutaj zwyczaju przygotowywania 12 potraw lub specjalnych dań tylko na tę okazję. Boże Narodzenie ma dla Koptów przede wszystkim wymiar duchowy i jest znacznie mniej komercyjne niż w Europie. Tylko nieliczne kościoły są udekorowane (choinki nie rosną raczej w Egipcie, więc zwykle są to sztuczne drzewka). W Święta dzieci także otrzymują prezenty oraz drobne pieniądze na słodycze.

Jeśli będziecie kiedyś w czasie świąt w Sharm el Sheikh – to oczywiście nie ma co liczyć tam na katolicką Pasterkę.

W Sharm nie ma kościoła katolickiego.

Polecam za to zajrzeć albo do przepięknej Bazyliki Koptyjskiej w dzielnicy Hi el Nour lub do przepięknej przytulnej  kaplicy niepodal hotelu El Faraana Reef, przy której mieści się też przedszkole dla dzieci.

 

[ źródło: e-sharm.pl]

Related posts

Leave a Comment