AKTUALNE INFORMACJE I RAPORTY DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA W EGIPCIE TUTAJ: http://sharm-el-sheikh.pl/bezpieczenstwo-w-egipcie/
W środę 14 sierpnia władze Egiptu wprowadziły stan wyjątkowy w kilkunastu egipskich prowincjach. Jego celem jest przywrócenie porządku w kraju i zapobieganie kolejnym zamieszkom i starciom. W licznych miastach wprowadzono zakaz poruszania się po ulicach w godzinach nocnych, czyli tzw. godziny policyjne. W Sharm el Sheikh służby hotelowe informują na bieżąco, czy można wieczorem opuścić hotel.
Dla turystów stan wyjątkowy oznacza też ograniczenia w poruszaniu się w Egipcie poza kurorty turystyczne. Decyzje o wyjazdach poza kurorty wydaje przed każdą wycieczką egipska Policja Turystyczna, od której każda wycieczka musi otrzymać pozwolenie na wyjazd. W trosce o bezpieczeństwo turystów wycieczki mogą być odwoływane.
Jak informuje TVN24 „Polskie MSZ ostrzega przed wyjazdami do Kairu i innych dużych aglomeracji miejskich w związku z zamieszkami w Egipcie. Resort zapewnia jednak, że w popularnych kurortach nad Morzem Czerwonym jest bezpiecznie.Jak powiedział w TVN24 dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Michał Safianik, ministerstwo już od ponad dwóch lat kategorycznie odradza wszelkie wyjazdy do Kairu i innych dużych egipskich aglomeracji.
29 stycznia 2013
W trzech prowincjach egipskich prezydent Egiptu Mohammed Moursi wprowadził 28 stycznia stan wyjątkowy. Port Said, Ismailia i Suez, to miasta, które w ostatnich dniach stały się centrum gwałtownych zamieszek. Przez 30 dni ma również obowiązywać godzina policyjna – od godz. 21 do 6 czasu lokalnego.
Do najpoważniejszych zamieszek doszło w ciągu weekendu w mieście Port Said, gdzie w starciach, które wybuchły w sobotę, zginęło ponad 40 osób. Przyczyną wybuchu zamieszek był wyrok skazujący na śmierć 21 uczestników zajść po meczu piłkarskim w lutym 2012 roku, w których zginęły 74 osoby. Krewni skazanych próbowali zdobyć więzienie w Port Saidzie. Mieszkańcy zaatakowali także dwa posterunki policji.
Równocześnie druga rocznica egipskiej rewolucji była okazją do licznych protestów opozycji, a w konsekwencji również starć w innych miastach Egiptu.
Aby uspokoić zamieszki, Mohammed Mursi wprowadził stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Zapowiedział także, że wszystkie wątpliwości powinny zostać wyjaśnione na drodze dialogu, a nie przemocy. Egipska opozycja tymczasem nie ustaje w nawoływaniu do kolejnych demonstracji.
Naród egipski buduje jak na razie swą demokrację w krwawych starciach i walkach. Siły opozycyjne, nie posiadając wystarczającej mocy w negocjacjach, wykorzystują wszechobecną biedę i brak zadowolenia zwykłych obywateli z ich sytuacji życiowej nawołując do przeciwstawiania się systemowi Moursiego. Po dwóch latach od obalenia reżimu Hosniego Mubaraka mieszkańcy oczekują przede wszystkim poprawy sytuacji materialnej, tymczasem grożą im podwyżki cen żywności i paliwa.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym nie odradza wyjazdów do miejscowości wczasowych w Egipcie, a zaleca omijanie rejonów objętych zamieszkami.
„W związku z trwającymi i planowanymi na najbliższe dni demonstracjami w Kairze i w innych miastach Egiptu oraz powtarzającymi się incydentami powodującymi znaczne utrudnienia w poruszaniu się po niektórych rejonach Egiptu i potencjalnie zagrażającymi bezpieczeństwu turystów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza wszelkie wyjazdy indywidualne i grupowe poza ośrodki turystyczne na terenie Egiptu.
W związku z wprowadzonym z dniem 28 stycznia br. na okres 30 dni stanem wyjątkowym w miejscowościach położnych nad Kanałem Sueskim (Port Said, Suez i Ismailia), Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca powstrzymanie się od podróży do tych miejscowości w okresie obowiązywania stanu wyjątkowego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jednocześnie uznaje za możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli wyjazdy zorganizowane z Polski do egipskich ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym„.
[źródło: Aneta Ankiewicz, E-SHARM.PL]